Filmy z gatunku "Biograficzny" (826)

Córka Stalina / Stalins Tochter

Dokument o córce Józefa Stalina - Svetlanie Iosifovnej Alliłujewnej, żyjącej w najbardziej burzliwych czasach XX wieku. Jest to opowieść o losach dziecka, którego ojcem był jeden z największych zbrodniarzy w historii oraz przede wszystkim portret kobiety, która w walce o swoje szczęście potrafiła się mu przeciwstawić. Film przedstawia też unikalne spojrzenie na dzieje współczesnego świata przez pryzmat osoby z niezwykłą historią własnego życia.
16 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

De-Lovely

Będący na łożu śmierci Cole Porter zostaje zaproszony przez tajemniczego reżysera na próbę musicalu poświęconego swojemu życiu. Na scenie pojawiają się wszystkie bliskie mu osoby, które mają wystąpić w tej opowieści. Cole i jego towarzysz przenoszą się do przeszłości, oglądając poszczególne sceny, rozmawiają o muzyce, życiu, miłości, przyjaźni. Rok 1918. Cole Porter – zdolny kompozytor, autor piosenek – króluje na salonach. Pewnego dnia na przyjęciu poznaje piękną rozwódkę Lindę Lee Thomas. Między parą rodzi się przyjaźń i uczucie, a wkrótce zapada też decyzja o małżeństwie. Cole nie ukrywa swoich homoseksualnych skłonności, zaś Linda jest jego oparciem.
70 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Hal Ashby, wolny duch amerykańskiego kina / Hal

Hal Ashby to jeden z najważniejszych reżyserów lat 70. Kina uczył się w montażowni. Potrafił uchwycić to, co krytycy określali później mianem „nowego Hollywood”. Sięgając po materiały archiwalne i rozmawiając ze współpracownikami reżysera, Amy Scott z nieukrywaną sympatią przygląda się wyjątkowemu artyście, którego niekonwencjonalne filmy przeszły do historii kina.
27 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Marzycielki miast / City Dreamers

Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelia Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown to inspirujące kobiety-pionierki, które kształtowały myślenie o współczesnej urbanistyce: architektki, planistki, pedagożki, kuratorki oraz aktywistki, współpracujące z największymi nazwiskami architektury, jak Mies van der Rohe, Le Corbusier, Louis Kahn czy Robert Venturi. Projektowały w Ameryce Północnej i Europie. Każda z nich jest nadal aktywna, choć średnia wieku tych pań to 90 lat! Wciąż łączy je podobna wizja nowoczesnego miasta, w pełni zintegrowanego z przyrodą i człowiekiem. Phyllis Lambert stoi za konstrukcją wieżowca Seagram Building w Nowym Jorku i była fundatorką Canadian Centre for Architecture and Heritage w Montrealu. Dzięki wysiłkom Blanche Lemco van Ginkel i jej męża udało się ochronić starą cześć Monrealu przed budową autostrady. Cornelia Hahn Oberlander znalazła nowy sposób wykorzystania miejskich zielonych przestrzeni, a także zielonych dachów w kilku metropoliach. Z kolei Denise Scott Brown wraz z mężem Robertem Venturim zrewolucjonizowali myślenie o współczesnej architekturze i miejskim dziedzictwie. Te kobiety łączy jedno: wizja miasta inkluzyjnego i otwartego na potrzeby człowieka.
15 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Tom Cruise. Wiecznie młody / Tom Cruise: An Eternal Youth

Ma 58 lat i uchodzi za hollywoodzkiego Doriana Graya. Choć występuje przed kamerą od ponad czterech dekad, zdaje się aktorem bez jednej zmarszczki. Jednak któż nie jest bez skazy? Przed Wami Tom Cruise, który pod zniewalającym uśmiechem musi czasem ukrywać kwaśny grymas bohatera tabloidowych plotek.
29 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Burt Reynolds: Bandzior, piosenkarz, aktor / I Am Burt Reynolds

Od epizodów w spaghetti westernach do głównej roli w hicie "Mistrz kierownicy ucieka" oraz Złotego Globu za kreację w "Boogie Nights". Życie i zawodowa kariera Burta Reynoldsa pełne były ostrych zakrętów. Dokumentalna produkcja przybliża losy hollywoodzkiego zawadiaki, o którym mówią m.in. jego bliscy oraz współpracownicy.
13 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Tony Parker: Ostatni rzut / Tony Parker: The Final Shot

Film o życiu i karierze Tony’ego Parkera, który dzięki swojej determinacji został jednym z najlepszych francuskich koszykarzy w historii.
48 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Rita Hayworth, bogini miłości / Rita Hayworth: The Love Goddess

Film przedstawia sylwetkę Rity Hayworth, jednej z największych gwiazd Hollywoodu. Aktorka zasłynęła m.in. z tytułowej roli w filmie Gilda, a scena zdejmowania przez nią czarnej rękawiczki przeszła do historii kina. Była uosobieniem seksu i femme fatale. Sama nie zaznała szczęścia w małżeństwie. Miała pięciu mężów, a postępująca choroba Alzheimera definitywnie przerwała jej karierę artystyczną.
55 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Churchill

"Churchill" opisuje okres kilku dni przed inwazją aliantów na Normandię w czerwcu 1944 roku. Jego osią jest spór toczony między przeciwnikiem ataku Winstonem Churchillem, a jego zwolennikami, generałami Dwightem Eisenhowerem i Bernardem Montgomerym.
36 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

John Wayne, Beyond the Myth

Na ekranie zawsze bohaterski. W codziennym życiu, jak każdy śmiertelnik, czasem zagubiony. Portret Johna Wayne’a, legendarnej postaci światowego kina.
23 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Krzysztof Krawczyk – całe moje życie

Dokumentalny film biograficzny poświęcony ikonie polskiej muzyki rozrywkowej, Krzysztofowi Krawczykowi. Pół wieku na arenie, równie długa lista sukcesów jak i porażek. Chwile wzlotów, upadków, momenty polskiej eksplozji popularności i amerykańskich, niespełnionych snów o wielkiej karierze. Chwile, w których raz serce biło szybciej, raz niosło rozczarowanie, a raz wyrzuty sumienia. To w końcu życiorys, w którym nie obyło się też bez tragicznych zakrętów, momentu, w którym bohater wraz ze swoimi bliskimi otarł się o śmierć. Życie Krzysztofa Krawczyka napisało emocjonujący scenariusz godny filmu fabularnego. Jednak niech pierwszym etapem tej podróży śladem artysty będzie obraz dokumentalny, który pozwoli nam jeszcze raz przejść wraz z nim przez życie, przywołując najważniejsze wspomnienia i emocje.
110 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Jak zostać królem / The King's Speech

2010 | Biograficzny
Fascynująca opowieść o człowieku, który uratował królestwo i  w przełomowym momencie historii mężnie poprowadził Anglików w walce przeciwko najeźdźcy. Po szokującej abdykacji Edwarda VIII książę Albert musi, mimo wielkich oporów, zasiąść na tronie Anglii jako Jerzy VI. Ogromną przeszkodą w wypełnianiu monarszych obowiązków jest dla niego... problem z wysławianiem się. Jedyną osobą, która może pomóc Jerzemu w odnalezieniu własnego głosu i stawieniu czoła groźbie inwazji hitlerowskiej, okazuje się australijski specjalista o wielce nieortodoksyjnych metodach pracy nad wymową. Wkrótce rodzi się przyjaźń, która odmieni życie dwóch niezwykłych ludzi i zadecyduje o losach największej z wojen.
82 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Święta z sąsiedztwa. Joanna Beretta Molla

To pierwszy polski dokument z niezwykłymi zdjęciami dokumentalnymi i fabularyzowanymi scenami z życia świętej, której historia zmieniła spojrzenie na miłość między dwojgiem ludzi, macierzyństwo oraz istotę świętej codzienności dostępnej każdemu z nas. O swojej kanonizowanej mamie opowiadają jej żyjące wciąż dzieci, znajomi oraz grono osób różnych zawodów i w różnym wieku, które zafascynowała swoim urokiem świętej z sąsiedztwa.
38 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Budda w Afryce / Buddha in Africa

Dokument obserwuje dorastanie Enocka, wychowywanego w buddyjskim sierocińcu w Malawi. Gdy miał 6 lat, jego rodzina oddała go pod opiekę chińczykom, wiedząc, że otrzyma zarówno wykształcenie, jak i wikt i opierunek, którego nie dostałby w swojej wiosce. Przez następne kilkanaście lat Enock nie tylko zdobywa generalne wykształcenie, ale również uczy się języka chińskiego, Buddyzmu oraz kung-fu. A wszystko to w surowej dyscyplinie. Kontrast między światem sierocińca, a rodzinnej wioski Enocka utrudnia mu podjęcie najważniejszej decyzji: czy powinien zostać w Malawi i zamieszkać u swojej babci, czy też zaakceptować ofertę i przez następne 5 lat studiować na Tajwanie?
15 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Poppie Nongena

2020 | Biograficzny , Dramat
Republika Południowej Afryki nie była w latach 70. XX wieku przyjazna ludziom innej skóry niż biała, lecz panujący w kraju apartheid przyjmował różne oblicza. Dla jednych był piekłem, inni nauczyli się w miarę normalnie żyć w jego ramach, próbując budować przyszłość dla swoich dzieci. Pracując jako pomoc domowa w domostwie zamożnych białych z klasy wyższej, Eunice "Poppie" Nongena uważa, że znalazła dla siebie i swej rodziny miejsce w tym świecie, nawet jeśli nie może wychodzić po zmroku na białe ulice i żyje w ciągłym strachu, że wracając do domu, ktoś rzuci w nią kamieniem albo zastrzeli. Na naszych oczach przekonuje się, jak bardzo się myliła. Pewnego dnia dostaje oficjalne zawiadomienie, że musi opuścić kraj, bo nie ma w nim dla niej miejsca. Poppie - wedle rządowej definicji imigrantka we własnej ojczyźnie - wyrusza w iście kafkowską podróż po różnych urzędach, próbując udowodnić, że zasłużyła na to, by żyć godnie w RPA. Natomiast w kraju wrze, bowiem młodzi mają dość "białego reżimu".
29 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

I Am Woman

2019 | Biograficzny , Dramat
Losy Helen Reddy na tle burzliwych przemian lat 60. XX wieku. Rok 1966. Początkująca piosenkarka wygrywa w rodzinnej Australii konkurs dla młodych talentów. W nagrodę wyjeżdża do Nowego Jorku, by nagrać płytę. Amerykański show-biznes traktują ją jak piąte koło u wozu. Dziewczyna nie daje jednak za wygraną. Jej piosenka "I Am a Woman" staje się hymnem feministek.
35 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Cavedigger

Film dokumentalny o jedynym w swoim rodzaju człowieku, który tworzy jaskinie na wzgórzach Nowego Meksyku. Prace Ra Paulette to prawdziwe dzieła sztuki, które artysta tworzy już od ponad 20 lat.
43 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Prawie święty / Crocodile Gennadiy / Almost Holy

Tysiące młodych, bezdomnych ludzi, uzależnionych od alkoholu i ciężkich narkotyków - to był smutny, ale niestety dość powszechny obraz na ulicach Ukrainy końca lat 90., kraju znajdującego się w ciągłej przemianie, targanego zawirowaniami politycznymi. Pastor Gennadiy Mokhnenko postanowił z tym walczyć. Jego metody były jednak dość kontrowersyjne: Mokhnenko porywał młodzież z ulic i przewoził ich do ośrodka rehabilitacyjnego, był bowiem przekonany, że to jedyny sposób na uratowanie im życia. Dlatego jego działalność, choć kierowana dobrem podopiecznych, była szeroko komentowana. On sam jednak nie rezygnował z raz obranych metod. To także obraz o mocnym antywojennym przekazie - Mokhnenko żyje i pracuje w ukraińskim Mariupolu, więc siłą rzeczy jego historia znalazła się nagle w samym środku wielkiej polityki.
49 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Z wizytą u Innego / Framing the Other

Ziemie ludu Mursi rozciągają się w rejonie dorzecza Omo na południu Etiopii. Kobiety z plemienia znane są z glinianych płytek umieszczanych w dolnej wardze po ich rozcięciu w okresie dorastania. Podobne ozdoby wsuwane są w rozciągnięte płatki małżowiny usznej. Pieniądze zagranicznych turystów stały się głównym źródłem dochodu dla plemienia. Tubylcy zmieniają swoje tradycyjne kostiumy pod oczekiwania klientów biur podróży. Im bardziej egzotyczny strój rdzennego mieszkańca, tym większa ilość płatnych zdjęć. Odchodzenie od oryginalnych ozdób sprawia, że autentyczna kultura Mursi zaczyna zanikać. Kamera towarzyszy holenderskiej wycieczce, pokazując na przykładzie wspólnego spotkania destrukcyjny wpływ turystyki na tradycyjne społeczności plemienne.
49 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Półtora pokoju / Poltory komnaty ili sentimentalnoe puteshestvie na rodinu

2009 | Biograficzny
Zapytany, czy planuje kiedyś powrót do ojczyzny, rosyjski noblista, poeta Josif Brodski odrzekł, że gdyby się na to zdecydował, to z pewnością zrobiłby to anonimowo. Chrzanowski i jego scenarzysta Jurij Arabow założyli, że Brodski w taką podróż istotnie się udał. Powstał ironiczny film, w którym poeta udaje się promem do kraju swojej młodości, zabierając widza w podróż przekraczającą nie tylko granice geograficzne, ale również barierę czasu. Przenosimy się do Związku Radzieckiego lat 50. i 60., do kulturalnej stolicy kraju – Leningradu. Stylistycznie film stanowi doskonałe połączenie fikcji, materiałów archiwalnych oraz animacji, dające niezwykle oryginalny efekt. Większość wydarzeń oparta jest na biografii Brodskiego i jego otoczenia. Fantastyczna, nietypowa podróż, ukazująca w skromny sposób ten nieistniejący już kraj i jego genialnego syna.
20 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Grzech / Il peccato

2019 | Biograficzny , Dramat
W "Grzechu" nie ma miejsca na ekstazę, to niemal wyłącznie udręka. Michał Anioł w wybitnej kreacji Alberto Testonego miota się, płacze, krzyczy i jęczy, rozerwany między absurdalnymi wymaganiami swoich panów a prawdziwym powołaniem artysty. Andriej Konczałowski kręci tę niby-biografię z bezczelnością właściwą tylko starym europejskim mistrzom: bardziej od spójnej historii interesuje go rozedrgana psychika rzeźbiarza, którego talent może i pochodzi od Boga, jednak życie pełne jest ziemskich bolączek.
37 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Puste Strony

Początek XX wieku to tragiczny okres w dziejach Rosji. Schyłek dynastii Romanów naznaczony był bowiem trzema rewolucjami: 1905 roku oraz lutową i październikową 1917 roku. Dwie ostatnie nałożyły się na dramatyczne wydarzenia związane z niepowodzeniami armii rosyjskiej w pierwszej wojnie światowej.
32 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Obywatelka Fonda - Ameryka według Jane / Citizen Jane, l'Amérique selon Fonda

Oscarowa aktorka. Córka sławnego ojca. Żona wpływowych mężów. Barbarella. Feministka. Zagorzała przeciwniczka wojny w Wietnamie. Aktywistka walcząca z rasizmem. Wegetarianka. Odnosząca sukcesy business woman. Pisarka. Propagatorka aerobiku… Jane Fonda to osoba o tak wielu twarzach, że trudno opowiedzieć o niej w jednym dokumencie. No chyba że bierze się za to francuska telewizja ARTE.
42 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

I Am Paul Walker

Biografia Paula Walkera, gwiazdora kina akcji, kierowcy szybkich aut i działacza charytatywnego, który zginął w wypadku samochodowym w listopadzie 2013 roku. Dokumentaliści przyglądają się nie tylko jego filmowej karierze, ale też życiu prywatnemu. Powołują się na relacje bliskich, przyjaciół i współpracowników. Pokazują także nieznane dotychczas pasje aktora, w tym pracę na rzecz organizacji humanitarnej Reach Out Worldwide.
34 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.