Filmy z gatunku "Biograficzny" (839)

Dzień dobry, Robin / Robin's Wish

Intymny portret Robina Williamsa czyli opowieść o tym, co naprawdę przydarzyło się jednemu z największych artystów wszechczasów - i o tym, z czym walczył jego umysł.
43 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Billie Holiday / The United States vs. Billie Holiday

2021 | Biograficzny , Dramat
Holiday u szczytu kariery jest obiektem śledztwa Federalnego Biura Antynarkotykowego, które prowadzi agent, z którym łączy ją płomienny romans.
32 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Judas and the Black Messiah

2021 | Biograficzny , Dramat
Historia Freda Hamptona, przewodniczącego Partii Czarnych Panter w Illinois i zdrady dokonanej przez informatora FBI, Williama O'Neala.
97 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Madame Claude

Paryż, lata 60. XX wieku. Wpływy Madame Claude wykraczają daleko poza świat prostytucji - dopóki pewna zamożna młoda kobieta nie zaczyna zagrażać jej imperium.
97 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Enrico Piaggio - Vespa / Enrico Piaggio - An Italian Dream

2019 | Biograficzny , Dramat
Enrico Piaggio stoi na skraju bankructwa. Aby uratować swoją firmę, opracowuje przełomowy wynalazek, który wstrząsa całym światem.
120 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy / 42

Bohaterem tego filmu biograficznego jest słynny baseballista Jackie Robinson, który w 1947 r. został pierwszym w XX wieku czarnym zawodnikiem Major League.. Dyskryminacja rasowa i liczne kontuzje, a także historyczna chwila podpisania kontraktu z drużyną Brooklyn Dodgers, to tylko niektóre wątki tego poruszającego obrazu.
103 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie

Fikuśna opowieść pełna optymizmu, uśmiechu i muzyki. Tytułowy Olo w niebanalny i charakterystyczny dla siebie sposób opowiada swoje historie w trakcie podróży, której celem jest transport kajaka przez pełne uroku krajobrazy Polski. Opowieściom tym towarzyszą szalone fragmenty filmów z jego wypraw transatlantyckich, animacje ilustrujące przygody przeplatane piosenkami. Zabawy konwencją oraz wyimaginowane postaci pojawiające się na drodze ukazują młodzieńczą naturę Olka, pomimo skończonych siedemdziesięciu lat.
128 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Szachowe dzieciństwo / Searching for Bobby Fischer

Gdy ojciec odkrywa, że jego 7-letni syn ma talent do szybkich szachów, zatrudnia nieprzejednanego mistrza szachowego, aby przygotował chłopca do zawodów.
99 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Biggie: I Got a Story to Tell

Niezwykłe zdjęcia, wnikliwe wywiady — ten dokument opowiada o życiu rapera znanego jako Notorious B.I.G. i jego drodze od przestępstwa do tytułu króla rapu.
63 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

EM i ON / EM a ON

Dokument z serii Bez cenzury poświęcony dwóm nonkonformistycznym artystom z Litvínova w północnych Czechach. Pierwszym jest EM Rudenko, pochodzący z Ukrainy (przynajmniej tak deklaruje) robotnik i zarazem autor absurdalnych wierszy, które pełne są zamierzonych bzdur. Drugi nazywa siebie Xavier Baumaxa i jest pomysłowym autorem piosenek. Jego utwory są swego rodzaju inteligentnymi parodiami współczesności. Reżyser Vladimír Michálek spędził z bohaterami ponad dwa lata. Wziął też udział w kilku ich publicznych i prywatnych występach. Podczas tournée po północnych Czechach reżyser zgłębił również rodzinne i społeczne korzenie obydwu bohaterów. W efekcie powstał szorstki dokumentalny kolaż, pełen czarnego humoru, nieocenzurowanych wyzwań i odważnych kreacji.
41 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Margaret Atwood. Słowo to siła / Margaret Atwood: A Word after a Word after a Word is Power

Miliony czytelników na całym świecie znają książki Margaret Atwood od deski do deski, ale niewielu zna kobietę, która za nimi stoi. Przez rok reżyserzy Nancy Lang i Peter Raymont oraz ich ekipa filmowa dotrzymywali kroku Atwood i jej niedawno zmarłemu partnerowi, Graeme’owi Gibsonowi. Towarzyszyli im podczas odczytów, czasu spędzanego z rodziną oraz odwiedzin na planie serialu Opowieść podręcznej, zrealizowanego na podstawie jej powieści z 1985 roku. Dzięki osobistym historiom opowiedzianym przez przyjaciół, rodzinę i samą Atwood, film mówi także o jej dzieciństwie spędzonym na kanadyjskim pustkowiu oraz pierwszych latach kariery literackiej, którą rozpoczynała jako poetka. Obraz pozwala również zajrzeć za kulisy pracy pisarki, gdy kończy ona ostatnie rozdziały swojej najnowszej książki.
55 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Biały, jak śnieg / Så vit som en snö

Ten porywający dramat opowiada historię Elsy Andersson, która wbrew woli ojca postanowiła spełnić swoje marzenie i zostać pierwszą kobietą pilotem w Szwecji.
125 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Pelé

Z burzliwą epoką w historii Brazylii w tle, ten dokument przedstawia niezwykłą drogę Pelégo - od utalentowanego piłkarza do bohatera narodowego.
69 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Profesor i szaleniec / The Professor and the Madman

2019 | Biograficzny , Dramat
Profesor James Murray rozpoczyna pracę nad przygotowaniem słów do pierwszego wydania słownika Oxford English Dictionary.
147 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Wykopaliska / The Dig

2021 | Biograficzny , Dramat
Tuż przed wybuchem II Wojny Światowej brytyjska wdowa wynajmuje domorosłego archeologa, aby zbadał tajemnicze kopce na jej posesji. Ich odkrycie wstrząśnie całym krajem.
316 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Córka Stalina / Stalins Tochter

Dokument o córce Józefa Stalina - Svetlanie Iosifovnej Alliłujewnej, żyjącej w najbardziej burzliwych czasach XX wieku. Jest to opowieść o losach dziecka, którego ojcem był jeden z największych zbrodniarzy w historii oraz przede wszystkim portret kobiety, która w walce o swoje szczęście potrafiła się mu przeciwstawić. Film przedstawia też unikalne spojrzenie na dzieje współczesnego świata przez pryzmat osoby z niezwykłą historią własnego życia.
208 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

De-Lovely

Będący na łożu śmierci Cole Porter zostaje zaproszony przez tajemniczego reżysera na próbę musicalu poświęconego swojemu życiu. Na scenie pojawiają się wszystkie bliskie mu osoby, które mają wystąpić w tej opowieści. Cole i jego towarzysz przenoszą się do przeszłości, oglądając poszczególne sceny, rozmawiają o muzyce, życiu, miłości, przyjaźni. Rok 1918. Cole Porter – zdolny kompozytor, autor piosenek – króluje na salonach. Pewnego dnia na przyjęciu poznaje piękną rozwódkę Lindę Lee Thomas. Między parą rodzi się przyjaźń i uczucie, a wkrótce zapada też decyzja o małżeństwie. Cole nie ukrywa swoich homoseksualnych skłonności, zaś Linda jest jego oparciem.
176 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Hal Ashby, wolny duch amerykańskiego kina / Hal

Hal Ashby to jeden z najważniejszych reżyserów lat 70. Kina uczył się w montażowni. Potrafił uchwycić to, co krytycy określali później mianem „nowego Hollywood”. Sięgając po materiały archiwalne i rozmawiając ze współpracownikami reżysera, Amy Scott z nieukrywaną sympatią przygląda się wyjątkowemu artyście, którego niekonwencjonalne filmy przeszły do historii kina.
106 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Marzycielki miast / City Dreamers

Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelia Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown to inspirujące kobiety-pionierki, które kształtowały myślenie o współczesnej urbanistyce: architektki, planistki, pedagożki, kuratorki oraz aktywistki, współpracujące z największymi nazwiskami architektury, jak Mies van der Rohe, Le Corbusier, Louis Kahn czy Robert Venturi. Projektowały w Ameryce Północnej i Europie. Każda z nich jest nadal aktywna, choć średnia wieku tych pań to 90 lat! Wciąż łączy je podobna wizja nowoczesnego miasta, w pełni zintegrowanego z przyrodą i człowiekiem. Phyllis Lambert stoi za konstrukcją wieżowca Seagram Building w Nowym Jorku i była fundatorką Canadian Centre for Architecture and Heritage w Montrealu. Dzięki wysiłkom Blanche Lemco van Ginkel i jej męża udało się ochronić starą cześć Monrealu przed budową autostrady. Cornelia Hahn Oberlander znalazła nowy sposób wykorzystania miejskich zielonych przestrzeni, a także zielonych dachów w kilku metropoliach. Z kolei Denise Scott Brown wraz z mężem Robertem Venturim zrewolucjonizowali myślenie o współczesnej architekturze i miejskim dziedzictwie. Te kobiety łączy jedno: wizja miasta inkluzyjnego i otwartego na potrzeby człowieka.
83 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Tom Cruise. Wiecznie młody / Tom Cruise: An Eternal Youth

Ma 58 lat i uchodzi za hollywoodzkiego Doriana Graya. Choć występuje przed kamerą od ponad czterech dekad, zdaje się aktorem bez jednej zmarszczki. Jednak któż nie jest bez skazy? Przed Wami Tom Cruise, który pod zniewalającym uśmiechem musi czasem ukrywać kwaśny grymas bohatera tabloidowych plotek.
109 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Burt Reynolds: Bandzior, piosenkarz, aktor / I Am Burt Reynolds

Od epizodów w spaghetti westernach do głównej roli w hicie "Mistrz kierownicy ucieka" oraz Złotego Globu za kreację w "Boogie Nights". Życie i zawodowa kariera Burta Reynoldsa pełne były ostrych zakrętów. Dokumentalna produkcja przybliża losy hollywoodzkiego zawadiaki, o którym mówią m.in. jego bliscy oraz współpracownicy.
76 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Tony Parker: Ostatni rzut / Tony Parker: The Final Shot

Film o życiu i karierze Tony’ego Parkera, który dzięki swojej determinacji został jednym z najlepszych francuskich koszykarzy w historii.
146 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Rita Hayworth, bogini miłości / Rita Hayworth: The Love Goddess

Film przedstawia sylwetkę Rity Hayworth, jednej z największych gwiazd Hollywoodu. Aktorka zasłynęła m.in. z tytułowej roli w filmie Gilda, a scena zdejmowania przez nią czarnej rękawiczki przeszła do historii kina. Była uosobieniem seksu i femme fatale. Sama nie zaznała szczęścia w małżeństwie. Miała pięciu mężów, a postępująca choroba Alzheimera definitywnie przerwała jej karierę artystyczną.
117 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Churchill

"Churchill" opisuje okres kilku dni przed inwazją aliantów na Normandię w czerwcu 1944 roku. Jego osią jest spór toczony między przeciwnikiem ataku Winstonem Churchillem, a jego zwolennikami, generałami Dwightem Eisenhowerem i Bernardem Montgomerym.
106 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.