Filmy z gatunku "Dokumentalny" (3172)

Jak wczoraj. Peter Bogdanovich i zaginiony amerykański film / One Day Since Yesterday: Peter Bogdanovich & the Lost American Film

Opowieść o reżyserze Peterze Bogdanovichu oraz o jego dwóch wielkich miłościach – do aktorki Dorothy Stratten i swojego filmowego dzieła „Śmiechu warte”.
13 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Bóg płodności / Baby God

2020 | Dokumentalny
Dr Quincy Fortier był cenionym specjalistą od niepłodności z Las Vegas, który pomógł setkom par borykających się z problemem poczęcia dziecka. Po latach dzieci urodzone w wyniku jego interwencji odkrywają, dzięki badaniom DNA i internetowi, że dr Fortier użył własnego nasienia do zapłodnienia ich matek, bez ich wiedzy i zgody. Prowokują tym samym rozważania na temat natury dziedziczenia materiału genetycznego i znaczenia rodziny.Wyreżyserowany przez Hannah Olson i wyprodukowany przez nominowane do Oscara Heidi Ewing i Rachel Grady dokument HBO rozprawia się z mroczną spuścizną specjalisty od niepłodności z Las Vegas.
8 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Tony Halik

2020 | Dokumentalny
Tony Halik, za pomocą swoich kultowych programów przenosił co wieczór miliony Polaków w miejsca, które im się nawet nie śniły. Film opowiada o jego życiu, przygodach oraz wszelkiego rodzaju przeciwnościach, którym musiał stawiać czoła na każdym kroku. Halik, jak przystało na wytrawnego gawędziarza, lubił publicznie podkoloryzować́ to i owo. Dziś́ trudno dociec, co z tego, o czym mówił wydarzyło się naprawdę̨, a co jest jedynie pokłosiem jego nieokiełznanej wyobraźni i poczucia humoru.
28 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Człowiek z nut

Film jest próbą rekonstrukcji życia i twórczości gostyńskiego muzyka, którego kompozytorski kunszt przyniósł mu miano brata bliźniaka Wolfganga Amadeusza Mozarta. Jak dalece celne jest takie porównanie? Przekonacie się sami, śledząc przeszpiegi Wojciecha Czemplika, dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana i jego fascynację postacią Józefa Zeidlera.
19 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Ośmiornica w moim domu / My Pet Octopus / The octopus in my house

Film dokumentalny BBC Studios o małej ośmiornicy, która dzięki trzem sercom, niebieskiej krwi i bezkształtnemu ciału jest porównywana do kosmity.
7 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Hot Chocolate Nutcracker: Taneczne marzenia / Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker

2020 | Dokumentalny
Ten dokument opowiada o karierze Debbie Allen i szkolonej przez nią grupie tancerzy, którzy przygotowują się do występu w corocznym balecie „Hot Chocolate Nutcracker”.
23 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Western Stars

Bruce Springsteen przenosi na ekran swój najnowszy studyjny album "Western Stars", wykonując każdą z trzynastu piosenek z zespołem i orkiestrą w swojej prawie stuletniej stodole. "Western Stars" to debiut reżyserski Springsteena. W realizacji filmu brał udział jego stały współpracownik Thom Zimny, dzięki temu poznajemy życie i twórczość tego wielkiego amerykańskiego artysty z zupełnie innej strony. Film łączy materiały dokumentalne z koncertów, wspomnienia Springsteena i jego prywatne nagrania z zapierającymi dech w piersiach widokami amerykańskiego Zachodu. Jednym słowem – to opowieść o miłości i stracie, odosobnieniu, rodzinie i wiecznym poszukiwaniu bezkresnej przestrzeni.
28 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Mój kraj taki piękny

2019 | Dokumentalny , Etiuda
Portret dokumentalny Polski, w której ścierają się dwie siły, reprezentujące zupełnie odmienne światopoglądy. Lewicowa wizja kraju naprzeciw homogenicznej Polski, budowanej przez skrajną prawicę. Pośród tych ideologii – ludzie, którzy walczą w imię własnych wartości i zasad. Łączy ich jeden temat sporny: nacjonalizm.
21 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Robotnicy 1971 - Nic o nas bez nas

1971 | Dokumentalny
Codzienne problemy i troski polskich robotników początku lat siedemdziesiątych. Po grudniowym proteście, który miał miejsce w 1970 roku, urząd skompromitowanej ekipy zajmuje Edward Gierek i jego towarzysze, obiecujący ''nową Polskę''. Robotnicy pozostają jednak nadal krytyczni i nieufni. Oryginalna wersja filmu nigdy nie została zaakceptowana przez cenzurę. W telewizji publicznej została natomiast zaprezentowana nowa, przemontowana wersja pt. „Gospodarze”.
21 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Shawn Mendes: Live in Concert

Na stadionie w swoim rodzinnym Toronto Shawn Mendes daje z siebie wszystko i gra dla tłumnie zgromadzonych fanów koncert, którego nigdy nie zapomną.
22 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Szwajcarski bank Hitlera / Switzerland: Hitler`s bankers / La Suisse, coffre-fort d’Hitler

Kiedy badamy gospodarcze aspekty II wojny światowej, bardzo szybko zdajemy sobie sprawę, że III Rzesza była kolosem na glinianych nogach. Seria bezprecedensowych odkryć pokazuje, w jaki sposób Niemcy były w stanie sfinansować swoje ogromne wydatki wojenne.
61 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Fiordy norweskie – życie w półmroku / The Norwegian Fjords: Life in the Twilights / Norwegen - Magie der Fjorde

Dokument prezentuje jeden z najbardziej dramatycznych krajobrazów europejskich – norweskie fiordy. Obszar ten wyróżniają zimne i ciemne wody, ale także kontrastujący do nich kolorowy podwodny świat. Mieszkają tam ślimaki, które świecą w ciemności, a nawet miliardy śledzi, które spływają tu zimą. Fiordy te bez wątpienia przyciągają myśliwych niemal z całego świata. W okresie letnim po rzekach i fiordach migrują łososie, jak i drobne ryby.
21 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Eugenika - w imię postępu

Propagandowy film dokumentalny Grzegorza Brauna przedstawiający narodziny eugeniki w Stanach Zjednoczonych oraz jej wpływ na elity intelektualne i polityczne Zachodu w XX wieku, między innymi na Adolfa Hitlera. Eugenika jest pojęciem wprowadzonym w 1869 przez Francisa Galtona, kuzyna Karola Darwina i dotyczy selektywnego rozmnażania zwierząt oraz ludzi, aby ulepszać gatunki z pokolenia na pokolenie, szczególnie jeśli chodzi o cechy dziedziczone. Dokument stawia kontrowersyjną tezę, że dzisiejsza genetyka, aborcje, eutanazje biorą od tej idei swoje początki.
21 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919

Pełnometrażowy film dokumentalny zrealizowany przez Fundację Obywatelską Bazar wraz z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, które jest koproducentem filmu.
52 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Psychika mordercy / Crazy, Not Insane

2020 | Dokumentalny
Dokument wyreżyserowany i wyprodukowany przez zdobywcę Oscara Alexa Gibneya (filmy dokumentalne HBO Wynalazczyni: Dolina Krzemowa w kropli krwi, Agenci chaosu) przedstawia psychiatrę sądową dr Dorothy Otnow Lewis, która spędziła życie badając wewnętrzne życie ludzi brutalnych i pracując z wieloma seryjnymi mordercami - w tym Arthurem Shawcrossem czy Tedem Bundym. Czas spędzony z pacjentami z dysocjacyjnym zaburzeniem tożsamości doprowadził ją do opracowania teorii dotyczącej tego, co czyni z człowieka mordercę. Teoria ta uczyniła ją wzbudzającą kontrowersje biegłą sądową. Jej badawcze materiały wideo, pokazywane po raz pierwszy szerokiej publiczności, ukazują niesamowite przemiany jednostek i dają do myślenia.
32 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Księgarnie Nowego Jorku / The Booksellers

2019 | Dokumentalny
Twórcy filmu fundują nam podróż od pokrytych kurzem magazynów, przywodzących na myśl XIX-wieczne gabinety osobliwości, po nowoczesne wnętrza, wypełnione zbiorami wartymi miliony dolarów.
20 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Witamy w Czeczenii / Welcome to Chechnya

2020 | Dokumentalny
Film dokumentalny "Witamy w Czeczenii", autorstwa uznanego dziennikarza i nominowanego do Oscara reżysera Davida France’a, ukazuje pracę grupy aktywistów działających w Czeczenii, którzy ryzykują życiem stawiając czoła nagonce na przedstawicieli społeczności LGBTQ w tym kraju. Dzięki dostępowi do narzędzi zapewniających anonimowość, ten przejmujący i intymny dokument obnaża okrucieństwo rzeczywistości, jednocześnie ukazując niezwykłą grupę ludzi przeciwstawiających się przemocy i brutalności. Od 2016 roku przywódca Czeczeni, Ramzan Kadyrow, prowadzi w kraju program „oczyszczenia krwi” obywateli z LGBTQ, zezwalając na działania mające na celu przetrzymywanie, torturowanie i zabijanie nieheteronormatywnych Czeczenów. W efekcie żyją oni w ukryciu i ciągłym strachu przed aresztowaniem, torturami i śmiercią z rąk władz lub ich pełnomocników. W środowisku pełnym uprzedzeń i nienawiści, przy braku działań ze strony Kremla, grupa aktywistów walczących o prawa społeczności LGBTQ mobilizuje się do działania. Robi to, mimo że nie ma ani odpowiednich środków finansowych, ani doświadczenia w tak niebezpiecznej pracy. Dokument ukazuje codzienne wyzwania stojące przed działaczami, którzy biorąc sprawy w swoje ręce, sami stają w obliczu niewyobrażalnego ryzyka.
31 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Miś / Oso

Imperium luksusu i biżuterii ze swoją własną ikoną - MIŚ - tak samo kochany i nienawidzony, zmienił rodzinę jubilerów z Manresy w globalne przedsiębiorstwo. Historia ciężkiej pracy i sukcesu. Saga, która zmieniła świat modnej biżuterii. Z wywiadami z najbardziej znanymi osobistościami ze świata sztuki, mody i designu. Film, który odkrywa prawdziwy wszechświat TOUS.
46 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Famo$o / Famoso

Film muzyczny z niepublikowanymi obrazami z życia najsłynniejszego włoskiego trapera Sfery Ebbasty (w 2017 featuring z Quebonafide). Pomiędzy koncertami, sesjami studyjnymi i stylem życia śledzi całą swoją karierę artystyczną od początków z producentem Charliem Charlesem do międzynarodowego sukcesu.
27 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Transhood

2020 | Dokumentalny
Kręcony przez pięć lat w Kansas City dokument śledzi życie czterech transpłciowych dzieci, które na starcie zdjęć do filmu miały kolejno po 4, 7, 12 i 15 lat. Bohaterowie i członkowie ich rodzin w wyjątkowy i szczery sposób opowiadają o doświadczeniu dorastania osób transpłciowych w sercu Ameryki. Film jest kroniką wyzwań i przemian, z którymi każdego dnia muszą mierzyć się dzieci i ich rodzice. Ta poruszająca i pełna zaskoczeń historia uczy każdego z nas czegoś nowego o byciu człowiekiem.
12 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Pozostając w cieniu / Theory of Obscurity: A Film About the Residents

Film dokumentalny o amerykańskiej grupie The Residents. Zespół w ciągu czternastoletniej kariery wydał ponad 60 płyt i zagrał tysiące koncertów, ale nigdy nie ujawnił tożsamości jego członków. Dokument przedstawia jubileuszową trasę koncertową oraz ujawnia, kim naprawdę są artyści.
29 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Inny świat

2012 | Dokumentalny
"Inny Świat" to filmowa opowieść o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska jest narratorką i przewodnikiem po historii i kulturze, które ukształtowały ją jako człowieka. Oszczędna forma i zdjęcia Artura Reinharta utrzymane głównie w czarno-białej poetyce, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmowych produkcji z których słynie Danuta Szaflarska – "Zakazanych piosenek", "Skarbu", "Pożegnania z Marią" czy "Pora umierać", tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą dzieli się bohaterka. Przez symboliczne 97 minut filmu, które jest bezpośrednim nawiązaniem do wieku aktorki – Danuta Szaflarska w czasie powstawania filmu miała 97 lat – widzowie mają okazję zobaczyć świat widziany oczami tej wyjątkowej osobowości polskiej kultury.
52 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Fuck for Forest

2012 | Dokumentalny
Młody Norweg Danny zawsze miał trudności z otoczeniem. Po raz kolejny próbuje odnaleźć miejsce dla siebie. W Berlinie spotyka grupę Fuck for Forest, która gromadzi pieniądze na  ratowanie przyrody, sprzedając amatorskie porno w Internecie. Wszystkie filmy są własnej produkcji, do której czasami zapraszani są również przechodnie na ulicy. Członkowie grupy głęboko wierzą w to, że wyzwolą świat z seksualnych zahamowań.  Danny czuje się świetnie w nowym otoczeniu,  które łączy hedonizm z aktywizmem. Fuck for Forest zbiera 420 000 euro i jedzie do Amazonii kupić ziemię, aby oddać ją za darmo Indianom.  W Amazonii napotykają jednak nieprzewidziane okoliczności. „Fuck for Forest” Michała Marczaka stał się sensacją tegorocznego 28. Warszawskiego Festiwalu Filmowego, zdobywając główną nagrodę w konkursie filmów dokumentalnych. Film został zaproszony na renomowane festiwale filmowe, między innymi w Rotterdamie, Nowym Jorku (Tribeca) oraz Toronto (Hot Docs). Film wejdzie na ekrany kin w Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii w 2013 roku.
37 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Obiekt

Kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej, rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów - na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.
28 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.