Filmy z gatunku "Dokumentalny" (3104)

K2: Pierwszy zjazd

2020 | Dokumentalny
22 lipca 2018 roku Andrzej Bargiel został pierwszym człowiekiem, który bez wykorzystania dodatkowego tlenu wspiął się na górę K2 (8611 m n.p.m.), a następnie zjechał z niej na nartach. Film pokazuje kulisy słynnej wyprawy, o której usłyszał cały świat nie tylko ze względu na spektakularny wyczyn Polaka, ale również akcje ratunkowe z udziałem ekipy.
12 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Perecowicze

2009 | Dokumentalny
Historia grupy uczniów żydowskiej szkoły im. I.L. Pereca w Łodzi. Akcja filmu rozgrywa się w latach 60., a skupia się zwłaszcza na wydarzeniach, które nastąpiły bezpośrednio po antysemickich czystkach, znanych jako Marzec '68. Film opowiada o rodzinie, jaką stali się Perecowicze i o tym, że ich więź stała się jeszcze silniejsza dzięki trudnościom, którym musieli się razem przeciwstawić.
6 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Wielce królewski ślub / A Very Royal Wedding

2017 | Dokumentalny
Małżeństwo księżniczki Elżbiety i księcia Filipa 20 listopada 1947 r. Miało być małą rodzinną sprawą, ale stało się niezwykłym momentem świętowania, aby podnieść na duchu świat rozbity przez wojnę.
6 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Widzialne głosy / Seeing Voices / Zobaczyć głos

2016 | Dokumentalny
Austria jest jednym z czterech krajów europejskich, które uznają język migowy w swojej konstytucji. Mimo to, na 10 000 niesłyszących i niedosłyszących przypada w kraju jedynie 50 osób z wyższym wykształceniem. Dostęp do tłumaczy jest bardzo ograniczony, a szkoła wciąż stawia na naukę języka mówionego, zaprzepaszczając szansę na pełny rozwój lingwistycznej kompetencji niesłyszących uczniów i nie doceniając budowanej wraz z językiem migowym tożsamości i kultury. O zmianę tej sytuacji walczy w parlamencie niesłysząca polityczka Helene Jarmer. Barbara Hager napisała o tożsamości niesłyszących doktorat i, korzystając z tłumacza, uczy na uniwersytecie. Ma niesłyszącego męża i słyszącą córkę, a teraz ze spokojem przyjmuje do wiadomości fakt, że jej nowonarodzony syn także nie słyszy. Młodsza od nich Ayse korzysta już z owoców ich pionierskiej pracy - po ukończeniu szkolenia dla niesłyszących podejmuje pracę w firmie odzieżowej wśród słyszącej załogi. Dariusz Kowalski, autor subtelnego filmowego portretu wiedeńskiej społeczności niesłyszących, sam nauczył się języka migowego, a na ekranie oddał jego pełne ekspresji piękno. W finałowej scenie "Widzialnych głosów" zaledwie roczny syn Barbary, Emil, zaczyna z mamą swoją pierwszą rozmowę.
9 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Meghan i Harry - Młodzi rodzice / Harry & Meghan: The Baby Years

Do rodziny królewskiej dołączył nowy członek. Królewska korespondentka Sunday Times, Roya Nikkhah, przedstawia wizję przyszłości księcia i księżnej Sussex oraz ich nowo narodzonego dziecka. Spróbuje odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób Meghan Markle wychowuje swoje dziecko z podwójnym obywatelstwem. Korespondentka spróbuje odkryć podobieństwa między Grace Kelly w Monako a Meghan Markle w Wielkiej Brytanii. Zbada wpływy amerykańskiego pochodzenia księżnej na sposób wychowania potomka. Czy spodobają się młodym rodzicom tradycyjne aksamitne szorty, umundurowane nianie? A może zdecydują się na bardziej zrelaksowany styl rodem z Zachodniego Wybrzeża?
11 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Dziedzictwo Alexandra McQueena / Le testament d'Alexander McQueen

Film przedstawia historię ostatnich dwóch lat (2009-2010) geniusza mody, Alexandra McQueena. Koncentrując się na ostatnich czterech głównych kolekcjach McQueena, Loïc Prigent wraca do jego kariery i niesamowitych przemyśleń o modzie i konsumpcyjnym społeczeństwie. Dzięki archiwalnym nagraniom z jego spektakularnych i prowokacyjnych pokazów, nigdy wczesniej nie publikowanych wywiadów matki Alexandra i jego krewnych, dokument rzuca światło na powalający świat oraz inspiracje/obsesje projektanta. Jego wczesne doświadczenia w Anglii z taktykami szokowymi, osobliwe lata w Givenchy, miłość do natury, pogląd na świat oraz analizę pracy najbardziej utalentowanego projektanta swojego pokolenia.
6 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Wizyta

Bohaterką filmu Marcela Łozińskiego jest Urszula Flis, młoda kobieta gospodarująca samotnie na wsi. Mimo trudnych warunków bytowych, dziewczyna mająca intelektualne aspiracje postanawia nie rezygnować ze swoich literackich fascynacji, choć otoczenie nie znajduje zrozumienia dla jej odmienności.
3 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Żeby nie bolało / So it Doesn't Hurt

1998 | Dokumentalny
Po 23 latach Marcel Łoziński odwiedza z tą samą ekipą bohaterkę "Wizyty", która tak samo, jak wtedy, żyje samotnie na wsi, wyprowadza krowy, na pastwisku czyta "Nędzników". Świat wygląda inaczej, wokół jej gospodarstwa wiele się zmieniło, ale ona pozostała taka sama, ze swoją tajemnicą. Łoziński dotknął jej tajemnicy w filmie, ale w inny sposób niż w "Wizycie" – tak, żeby nie bolało. Obnażył sytuację kręcenia filmu, ujawnił obecność ekipy, tak jakby celowo rezygnował z władzy, jaką ma filmowiec nad swoim obiektem. Wprowadził dziennikarkę, która – inaczej niż jej poprzedniczka z "Wizyty" – jest lojalna wobec bohaterki, przejmuje się jej losem, pomaga jej się otworzyć. Jesteśmy bardzo blisko niej, mamy poczucie, że dotykamy czyjejś rany, za chwilę poznamy "całą prawdę". Ale w tym momencie kamera odwraca się ku realizatorom, ku widzowi. Reżyser mówi: "Urszula przed kamerą poszła na całość, dokonała pełnej spowiedzi. Zrzuciła na mnie pełną odpowiedzialność za to, co umieszczę w filmie. Zamieniłem się w cenzora, wycinałem wszystko, czego mogłaby potem żałować. Zrobiliśmy 23, czy 24 wersje montażowe. Mam poczucie, że nie nadużyłem narzędzi, jakimi są kamera i mikrofon, że jesteśmy w tym filmie partnerami."
2 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Waiting for August

Piętnastoletnia Georgiana musi przejąć opiekę nad sześciorgiem rodzeństwa w Bacau (Rumunia). Rozdarta między okresem dojrzewania a ciężkimi obowiązkami, nastolatka stara się utrzymać wszystkich na powierzchni.
21 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Morderstwo po amerykańsku: Zwyczajna rodzina / American Murder: The Family Next Door

2020 | Dokumentalny
Film dokumentalny opowiadający przy użyciu niezmontowanych, autentycznych nagrań wideo o zaginięciu Shanann Watts i jej dzieci oraz o przerażającym dalszym ciągu sprawy.
36 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Piękny maj / Le joli mai

1963 | Dokumentalny
Codzienne życie paryżan w maju 1962 r., Pierwszy miesiąc pokoju po siedmiu latach wojny w Algierii. Co mieszkańcy metropolii myślą o niezależności francuskiej kolonii? Arcydzieło Chrisa Markera, twórcy "subiektywnego dokumentu" i autora m.in. „Filaru” (1962) i "Bez słońca" (1993).
16 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Film dramatyczny / Un Film Dramatique

2019 | Dokumentalny
Przez cztery lata uczniowie gimnazjum "Dora-Maar" w Saint-Denis (Francja) pracowali nad stworzeniem filmu, przedstawiającego ich codzienność. Lena, Gaëtan, Alyssa, Fatimata i Guy-Yanis ukazują nam swoje życie w biednej francuskiej dzielnicy budzącej wiele uprzedzeń i kontrowersji wśród krajowej opinii publicznej. Komentując bieżące wydarzenia i główne problemy - rasizm, tożsamość, ataki terrorystyczne, wybory prezydenckie w 2017 roku – dzielą się z nami swoimi refleksjami i odczuciami związanymi ze swoim dotychczasowych i przyszłym życiem. Poruszający portret młodzieży stworzony został przez Érica Baudelaire'a, zdobywcy nagrody Marcela Duchampa 2019.
12 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Pakt Adriany / El Pacto de Adriana

2017 | Dokumentalny
"Pakt Adriany" to wstrząsający rodzinny dramat z mroczną historią w tle. Chilijska reżyserka rozpoczyna filmowe śledztwo, próbując oczyścić dobre imię aresztowanej na lotnisku ciotki, oskarżanej o przynależność do DINA - osławionej policji politycznej z czasów dyktatury Pinocheta. Nieufnie odnosząc się do prasowych rewelacji, Orozco spróbuje przełamać zmowę milczenia wokół niejasnej przeszłości ciotki Adriany. Jej dawni współpracownicy uparcie milczą, zdając sobie sprawę z tego, że ujawnienie sekretów z przeszłości może zaszkodzić im samym. Mówią za to ofiary, pomocą w odkryciu prawdy służą też archiwalne zdjęcia ciotki u boku słynnych oprawców. Czy ukochana ciocia, obsypująca rodzinę stosami prezentów, w pracy torturowała i mordowała opozycjonistów? Czy najbliższa rodzina naprawdę nie wiedziała, czym się zajmuje? Debiutująca reżyserka bardzo umiejętnie buduje dramaturgię, tworząc przejmującą, osobistą opowieść o winie, karze i pamięci.
12 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Molestowanie seksualne w świecie sportu / Violences sexuelles dans le sport, l'enquête

Największe sukcesy skrywają czasem największe tajemnice. Od niedawna na całym świecie ujawniane są coraz to nowe przypadki agresji seksualnych w sporcie. Byli sportowcy postanowili ujawnić ukryte oblicze sportu. Jednak federacje sportowe nie przyznają się do winy. Tymczasem w sporcie wśród chłopców i dziewczynek 1 dziecko na 7 doświadcza przemocy seksualnej.
15 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Co nas nie zabije / Sans frapper

2019 | Dokumentalny
Społeczny ostracyzm i zrzucanie winy na osoby doświadczające przemocy na tle seksualnym to nadal codzienność. Reżyserka Alexe Poukine wychodzi od historii, którą przekazała jej Ada. Dziewczyna miała 19 lat, kiedy znajomy wykorzystał swoją przewagę nad nią i zmusił ją do seksu trzykrotnie w ciągu jednego tygodnia. Na podstawie jej historii kobiety w różnym wieku, pochodzące z różnych środowisk i o różnym kolorze skóry, opowiadają o swoich trudnych doświadczeniach. Czy możliwe jest wyrażenie w słowach, jak okropne przeżycie stanowi gwałt, szczególnie że nadal pozostaje tematem tabu, o którym społeczeństwo woli milczeć? Z performatywnego czytania tekstu-wyznania Ady rodzi się historia wielu różnych przypadków, które okazują się do siebie podobne. W filmie pojawiają się także dwaj mężczyźni, którzy w pewnym momencie swojego życia zrozumieli, że przekroczyli granice seksualnej wolności bliskich im osób. Film Poukine jest wielowymiarowym, szczerym i odważnym głosem w dyskusji o przemocy na tle seksualnym.
9 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Tacy jak my

2016 | Dokumentalny
"Tacy jak my" to film odbiegający od dotychczasowych produkcji dokumentalnych o Powstaniu Warszawskim. To próba zobrazowania wpływu, jaki wywarło Powstanie Warszawskie na współczesnych młodych Warszawiaków, ale przede wszystkim na popkulturowych artystów, którzy odwołują się w swojej twórczości do motywów Powstania Warszawskiego. W filmie zobaczymy popularnych muzyków sceny rockowej, reggae oraz hip-hopowej m.in. takich jak Kazik Staszewski, Lao Che, Darek Malejonek, Marika, czy zespół Hemp Gru. Materiały dodatkowo uzupełnia część archiwalna przedstawiająca autentyczne nagrania i fotografie z okresu Powstania Warszawskiego.
13 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Kiss the Ground

Naukowcy i aktywiści odkrywają tajemnice ziemskiej gleby, która ich zdaniem jest kluczem do odwrócenia zmian klimatycznych i ocalenia planety.
12 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Piosenka dla Latashy / A Love Song For Latasha

Śmierć Latashy Harlins stała się zarzewiem burzliwych protestów, jakie miały miejsce w Los Angeles w 1992 roku. Ten dokument opowiada o życiu i marzeniach piętnastolatki.
42 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

GIMS: On the Record

Dokument przybliża postać ukochanego gwiazdora Francji - Maître Gimsa. Rapper przygotowuje się do występu na Stade de France w 2019 roku.
37 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Sakawa

2018 | Dokumentalny
W czasach kolonialnych w krajach afrykańskich Europejczycy eksploatowali surowce i wywozili ludzi. W czasach postkolonialnych relacje przebiegają inaczej, w Ghanie jest wysypisko toksycznych e-odpadów, pozostałości po komputerach. Bez problemu można wydobyć z nich twarde dyski i uzyskać ogromną ilość informacji, przydatnych do szantażu. Grupa oszustów internetowych wyłudza w ten sposób pieniądze za pośrednictwem mediów społecznościowych, ich ofiary mieszkają w USA i zachodniej Europie. Przestępstwa te postrzegają jako akt zadośćuczynienia za kolonialne zbrodnie.
34 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Zamrożona nadzieja: Drugie życie Einz / Hope Frozen

2018 | Dokumentalny
Czy rozwój nauki i techniki doprowadzi w końcu do przekroczenia ostatniej bariery, przed jaką stoi człowiek – bariery śmierci? Większość z nas wciąż sytuuje to pytanie w dziedzinie science fiction. Ale nie wszyscy. W 2015 roku Sahatom, tajski naukowiec i buddysta, przekonał żonę, by zachować mózg ich zmarłej na raka dwuletniej córki Einz w stanie krioprezerwacji.
36 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Ride on Time

Poznaj wspaniały świat najpopularniejszych japońskich boysbandów reprezentowanych przez słynną agencję znaną pod nazwą Johnny's.
23 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Przebaczyć, lecz nie zapomnieć / Forgive - Don't Forget

Opowieść o podróży Paula Ufema do Japonii. Wnuk żołnierza amerykańskiej armii walczącej w czasie II wojny światowej na Pacyfiku, wyrusza zwrócić samurajski miecz dawnemu właścicielowi. Czy odnajdzie go po latach?
34 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Grace Kelly - portret intymny / Grace Kelly au fond du coeur

Grace Kelly to jedna z ikonicznych kobiet XX w. Jako aktorka, uhonorowana Oscarem, a potem żona księcia Rainera, zawsze stała w blasku fleszy. Jej życie jest więc dobrze udokumentowane. Ta produkcja różni się jednak od innych, bo oddaje głos rodzinie Grace Kelly i przedstawia niepublikowane dotąd nagrania z archiwów dynastii Grimaldich. Przed nami księżna Monaco taka, jaką znali ją najbliżsi.
54 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.