Filmy z gatunku "Dokumentalny" (3320)

Pelé

Z burzliwą epoką w historii Brazylii w tle, ten dokument przedstawia niezwykłą drogę Pelégo - od utalentowanego piłkarza do bohatera narodowego.
6 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Nabrani: Prawdziwa historia o fałszywych obrazach / Made You Look: A True Story About Fake Art

Pewna kobieta przynosi do nowojorskiej galerii nieznane dzieła wybitnych malarzy. Tak zaczyna się opowieść o wielkim oszustwie wykorzystującym chciwość świata sztuki.
4 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Życie to rewelacja

2009 | Dokumentalny
Ktoś umiera, żeby mógł żyć ktoś inny - tak w kilku słowach można streścić przesłanie przejmującego dokumentu Tadeusza Króla poświęconego transplantologii. Dokument jest zapisem intymnych rozmów z osobami po przeszczepie.
8 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Rekordziści w świecie zwierząt / Animal Record Breakers

W toku ewolucji zwierzęta dostosowywały się do warunków życia. Natura obdarzyła je rozmaitymi rozmiarami, zdolnościami i właściwościami.
13 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Pokonać siebie / Overcoming

Dokument Tomasa Gislasona o przygotowaniach duńskiej drużyny kolarskiej Team CSC do udziału w Tour de France. Ich trenerem jest Bjarne Riis.
16 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Polacy na krańcu świata: jedna wyprawa – 4 żywioły

Relacja z pierwszej polskiej wyprawy w rejon pasma Sary Beles na granicy chińsko-kirgiskiej.
16 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Uliczna apokalipsa / Apocalipsa dupa soferi

2008 | Dokumentalny
Rumuńskie społeczeństwo jest mieszanką indywidualności, której lwią część stanowią egoistyczni kierowcy, skoncentrowani wyłącznie na własnych potrzebach. W rezultacie wszystkie te indywidua cierpią, stojąc w gigantycznych korkach.
19 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Afrykański sen

2008 | Dokumentalny
Dokument poświęcony Kindze Choszcz - polskiej podróżniczce, która w wieku 33 lat zmarła na malarię. Śladem wyprawy laureatki nagrody Kolosa w głąb Afryki, podąża jej matka. Pani Krystyna Choszcz chce poznać osobiście kulturę i realia kraju, który tak bardzo fascynował jej córkę. Podróżując między innymi po Wybrzeżu Kości Słoniowej i Ghanie odkrywa piękno tamtejszych krajobrazów, ale również poznaje ludzi, którzy żyją w skrajnej biedzie oraz dzieci, które zostały sprzedane do niewoli.
14 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Zwyczajny kraj / An Ordinary Country

2020 | Dokumentalny
Film oparty na materiałach nagranych przez milicjantów oraz oficerów polskich służb bezpieczeństwa, którzy w nieoczywisty sposób zarejestrowali portret komunistycznej Polski.
12 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Czarna sztuka: Gdy brakuje światła / Black Art: In the Absence of Light

2021 | Dokumentalny
Rzeczowe i pouczające wprowadzenie do dorobku czołowych afroamerykańskich artystów tworzących sztuki wizualne: Theastera Gatesa, Kerry’a Jamesa Marshalla, Faith Ringgold, Amy Sherald oraz Carrie Mae Weems. Obraz jest świadectwem wkładu czarnoskórych artystów amerykańskich w sztukę współczesną. Punktem wyjścia dokumentu jest przełomowa wystawa zatytułowana „Two Centuries of Black American Art” z 1976 roku, której kuratorem był nieżyjący już afroamerykański artysta i nauczyciel David Driskell. Ta pionierska ekspozycja odbyła się w Los Angeles County Museum of Art i prezentowała ponad 200 dzieł sztuki autorstwa 63 artystów. Potwierdziła ogromny wkład czarnych twórców w amerykańską sztukę XIX i XX wieku.
23 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Gwałt wojenny. Przemilczana broń / Viols de guerre, 70 ans d'histoire d'une arme taboue

2019 | Dokumentalny
Od wieków gwałt jest nieodłącznym elementem wojen. Spontaniczną lub zaplanowaną formą przemocy i eksterminacji, której doświadczają głównie kobiety. Mimo skali zjawiska i jego straszliwych konsekwencji długo był lekceważony. Dopiero w 2008 w rezolucji Rady Bezpieczeństwa potwierdzono, że gwałt może być uznany za zbrodnię wojenną lub zbrodnię ludobójstwa. Czy zmieniło to sytuację ofiar?
27 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Szczęśliwy jak kot / Heureux comme un chat

2020 | Dokumentalny
Zastanawialiście się, ile kotów zostało udomowionych na świecie? Twórcy tego dokumentu postanowili to sprawdzić. Okazuje się, że aż 13 milionów kotów na świeci dzieli z nami domostwa, a ich liczba stale rośnie. Te tajemnicze czworonożne futrzaki fascynują człowieka od zarania dziejów: są wolne, nieokiełznane, niezależne i zawsze zdające się być szczęśliwe. Zatem czemu tak chętnie pozostają w naszym towarzystwie? I czemu tak pilnie ich potrzebujemy? Słynny pisarz Bernard Werber przeprowadzi dla nas to śledztwo. Od Paryża po Tokio, odwiedzając także Seul i Denver, pisarz zabiera nas w podróż dookoła świata w poszukiwaniu największych kocich ekspertów.
18 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Twoje ciało, twoja walka / Strip Down, Rise Up

2021 | Dokumentalny
Michèle Ohayon w swoim filmie opowiada o kobietach w różnym wieku i o różnym pochodzeniu etnicznym, które leczą traumę i wstyd związane z wyglądem ich ciał poprzez zmysłowy taniec i odważne akrobacje na rurze.
32 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Podróbki sławy / Fake Famous

2021 | Dokumentalny
Aktorka, projektantka mody i agent nieruchomości postanawiają zostać influencerami, do zwiększenia swoich zasięgów używają botów i fałszywych followersów.
56 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Skok / The jump / Lēciens

2020 | Dokumentalny
Dokument przybliżający kulisy wydarzeń z 1970 roku, kiedy amerykańska łódź patrolowa napotkała radziecki statek rybacki.
44 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Klimt i Schiele. Eros i Psyche / Klimt & Schiele - Eros e Psiche

2018 | Dokumentalny
Dokument przybliża historię sztuki Gustava Klimta i Egona Schiele, opowiada o wiedeńskiej bohemie XIX wieku, narodzinach nowej sztuki, filozofii, a także spojrzenia na kulturę.
100 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Kompan / Accomplice

Przemierz cały świat z najlepszymi rowerzystami świata. Pokonaj największe przeszkody i zobacz olśniewające miejsca w tym filmie będącym hołdem dla roweru.
128 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Projekt Nim / Project Nim

2011 | Dokumentalny
W ramach naukowego eksperymentu mały szympans, Nim, zostaje oddany ludzkiej rodzinie na wychowanie.
108 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Córka Stalina / Stalins Tochter

Dokument o córce Józefa Stalina - Svetlanie Iosifovnej Alliłujewnej, żyjącej w najbardziej burzliwych czasach XX wieku. Jest to opowieść o losach dziecka, którego ojcem był jeden z największych zbrodniarzy w historii oraz przede wszystkim portret kobiety, która w walce o swoje szczęście potrafiła się mu przeciwstawić. Film przedstawia też unikalne spojrzenie na dzieje współczesnego świata przez pryzmat osoby z niezwykłą historią własnego życia.
113 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

W odmętach Ravensbrück

2020 | Dokumentalny
Dokument ukazuje tragizm rzeczywistości niemieckich obozów koncentracyjnych. Ten okrutny świat został w nich pokazany z perspektywy kobiet i mężczyzn, którzy doznali cierpień przekraczających granice ludzkiej wyobraźni.
93 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Niezwykły świat owadów / Little Matters: Insects

Na świecie żyje ponad pięć milionów rodzajów owadów. Autorzy filmu starają się poznać ich sposoby funkcjonowania, przychodzenia na świat, jedzenia, komunikowania, budowania schronienia, rozmnażania się i polowania. Owady wynalazły wiele genialnych metod przetrwania i wykazują się wielką inteligencją w otaczającej je przestrzeni.
140 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Odbudować Paradise / Rebuilding Paradise

2020 | Dokumentalny
Zdobywcy Oskarów, reżyser Ron Howard i producent Brian Grazer, stworzyli wstrząsający dokument o niezłomnej społeczności, która chce odzyskać to, co straciła w straszliwym pożarze.
104 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Schlingensief - krzykiem przerwać milczenie / Schlingensief - In das Schweigen hineinschreien

2020 | Dokumentalny
Christoph Schlingensief, niemiecki reżyser operowy, teatralny, radiowy, konferansjer talk shows, performer i reżyser filmowy. Artysta totalny, bezwzględny prowokator, który przy użyciu czarnego humoru oraz absurdu w polemiczny sposób niepokornie eksplorował tematy związane z polityką i wykluczeniami stygmatyzującymi ludzi zaliczanych do marginesu społeczeństwa. Ale to właśnie poprzez sposób, w jaki realizował swoje filmy, łącząc różne metody, formy oraz gatunki filmowe odwołujące się do estetyki trash cinema, science fiction, porno czy horroru, prowokował odbiorców do refleksji nad kwestiami przez niego poruszanymi. Schlingensief był w Niemczech gwiazdą tej rangi co bożyszcza muzyki pop, znani politycy czy aktorzy mainstreamowi. Zwieńczeniem jego działalności artystycznej był otrzymany pośmiertnie Złoty Lew w Wenecji – za najlepszy narodowy pawilon w 2011 roku. Projekt nosił tytuł „Kościół Strachu” i przedstawiał jego zmagania z rakiem zrealizowane w formie fluxusowskiego oratorium. Film Bettiny Böhler jest hołdem złożonym Schlingensiefowi w 10 rocznicę jego śmierci. To swoisty found footege zmontowany z filmowych kadrów, prywatnych ujęć video, wywiadów, fragmentów spektakli teatralnych i dokumentacji performansów. Dzięki perfekcyjnemu montażowi powstał niezwykły portret tego wyjątkowego i wszechstronnego artysty.
44 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Szturm na Kapitol

2021 | Dokumentalny
W szokujących i niewiarygodnych scenach, samo serce rządu Stanów Zjednoczonych zostało szturmowane przez tłum zwolenników Trumpa, podczas gdy ustawodawcy formalizowali wybór następcy prezydenta Josepha R. Bidena. Ten atak na symbol amerykańskiej demokracji był prawdopodobnie nieuniknionym rezultatem ery Trumpa, podczas której lud karmiony był teoriami spiskowymi i kłamstwami przez samego prezydenta. Robert Moore z ITV wraz z zespołem byli jedyną ekipą telewizyjną, która weszła do budynku wraz z wściekłymi buntownikami. Dzięki temu uzyskali wyjątkowe materiały filmowe z tego, co działo się w środku. Ameryka chwieje się zszokowana tymi wydarzeniami, prawodawcy zastanawiają się czy usunąć Trumpa ze stanowiska, a Robert Moore opowiada nam o bezprecedensowych wydarzeniach tamtego dnia. Przedstawia nam wcześniej nieopublikowane nagrania z jego pobytu w Kapitolu w dzień, który stał się dramatycznym zakończeniem burzliwego urzędowania prezydenta Trumpa.
119 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.