Filmy z gatunku "Etiuda" (76)

Mój kraj taki piękny

2019 | Dokumentalny , Etiuda
Portret dokumentalny Polski, w której ścierają się dwie siły, reprezentujące zupełnie odmienne światopoglądy. Lewicowa wizja kraju naprzeciw homogenicznej Polski, budowanej przez skrajną prawicę. Pośród tych ideologii – ludzie, którzy walczą w imię własnych wartości i zasad. Łączy ich jeden temat sporny: nacjonalizm.
15 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Dwaj ludzie z szafą

1958 | Etiuda
Polański wspomina: "Pierwsze obrazy, jakie zarysowały się w mojej wyobraźni były irracjonalne: dwaj mężczyźni wyłaniają się z morza, taszcząc fortepian. Była to niedorzeczność, sytuacja absurdalna, w stylu naszych zwariowanych, szkolnych wygłupów. Poza dźwiganiem fortepianu mężczyźni nie robią nic nadzwyczajnego, próbują wejść do restauracji, wsiąść do tramwaju, wynająć pokój w hotelu. Są to osobnicy komiczni i nieszkodliwi, ale ich dziwne brzemię sprawia, że wszędzie są niepożądani i zewsząd przepędzani. Doszedłem do wniosku, że jedyny problem przedstawia sam fortepian: może wywołać niewłaściwe symboliczne skojarzenia - możnaby sądzić, że dwaj mężczyźni to artyści odrzuceni przez filistrów, podczas gdy ja miałem na myśli alienację bardziej ogólną. Zdecydowałem się na staroświecką szafę z lustrem, jaką można znaleźć w podrzędnych hotelach na całym świecie." Oglądając tę etiudę, widzowie szybko zaczynają sobie uświadamiać, że tę historię o dwóch mężczyznach, wędrujących z szafą po mieście, ktoś im opowiada i prezentuje. Przede wszystkim ten ktoś rządzi spojrzeniem kamery. Kieruje nią na wybrane przez siebie wydarzenia i pokazuje je w sposób, jaki tylko jemu odpowiada. Wybiera sceny okrutne i szokujące, ale także liryczne i zabawne. Kilka razy porzuca nosicieli szafy, głównych bohaterów filmu, aby przyjrzeć się i z satysfakcją zarejestrować parę scen, które ich zupełnie nie dotyczą, ale z jakiegoś powodu budzą zainteresowanie jego - podglądacza rzeczywistości pokazywanej w filmie, np.: "przyjacielską" kradzież portfela na moście, zabiegi eleganta przed wejściem do hotelu, zabicie kota, pijaka bezskutecznie usiłującego wejść po schodach, brutalne morderstwo nad strumieniem. Spójrzcie, oto jak obok was toczy się życie - zdaje się mówić podglądacz z kamerą - nie dostrzegaliście tego dopóki ja wam tego nie pokazałem. Podglądactwo i groteskowe widzenie świata podobnie jak w "Morderstwie" i "Uśmiech zębiczny" naznaczyło także i ten film. Podobnie jak w "Morderstwie" również i tu występuje kolista struktura: reżyser posyła dwóch mężczyzn z powrotem tam skąd przyszli, do morza. Ponadto Polański zastosował tu jeszcze jeden chwyt: wyjątkowość i odmienność bohaterów jest widoczna tylko wtedy, gdy ich zachowanie skontrapunktowane zostanie brutalnym, okrutnym światem, w którym się znaleźli. Film ten zwrócił na Polańskiego uwagę i przyniósł mu szereg nagród na festiwalach.
8 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Play

2018 | Etiuda , Thriller
Mężczyzna trawiony przez poczucie winy, że nie odważył się stanąć w obronie matki, wciela się w rolę jej mordercy i zmusza dziesięcioletniego siebie do zmierzenia się z traumą.
53 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

We wsi gadają

2018 | Etiuda
Dwóch romskich chłopców postanawia przekonać się, ile jest prawdy w opowieściach o mieszkającym samotnie w lesie staruszku, który niegdyś dorobił się fortuny w Afryce. Jeden z nich przeczuwa jednak, że ich wyprawa może się źle skończyć.
28 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Koniec widzenia

2017 | Etiuda
Historia Marty pracującej w warsztacie samochodowym ojca. Jej chłopak zostaje aresztowany. Marta z ojcem starają się mu pomóc. Dziewczyna staje przed życiowym wyborem, pomiędzy ojcem, a swoim ukochanym. Sytuację komplikuje fakt, który Marta wyjawia obu mężczyznom swojego życia.
34 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Piętro X / Etage X

2017 | Etiuda
Przypadkowe spotkanie dwóch starszych kobiet w windzie domu towarowego sprawia, że wytrzymałość obu z nich zostaje wystawiona na ciężką próbę. Kobiety muszą improwizować, kiedy winda zatrzymuje się niespodziewanie między piętrami.
85 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Ostatnie wezwanie / Last Call

2018 | Dramat , Etiuda
Anikó Kárpáti ma 61 lat i oto nadchodzi jej ostatni dzień w Budapeszcie. Licząc na lepsze życie z rodziną córki, od lat mieszkającej za granicą, usiłuje zerwać ostatnie więzy łączące ją z Węgrami. Kobieta rozpoczyna szaleńczą pogoń przez miasto, lecz ostatecznie pod koniec dnia musi zmierzyć się z tym, co ją czeka oraz z tym, co zostawi za sobą.
60 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Świadomość przechodnia / Přechodné vědomí

Dziewczyna przeżywa traumę, a jedyną szansą na powrót do normalności zdaje się być usunięcie bolesnych wspomnień. Wyreżyserowany przez Roberta Hloza mocny krótkometrażowy dramat. W głównych rolach występują Hana Kusnjerová (Deszczowa wróżka), Ladislav Hampl (Azyl), Vladimír Škultéty (Trzynasty wojownik) oraz Jan Novotný (Temný kraj).
111 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Czarne godziny / Les Heures-Encre

2017 | Etiuda
Frank dokonuje samospalenia w miejscu pracy, aby zaprotestować przeciw panującym tam nieludzkim warunkom. Z tej tragedii rodzą się dwie historie: Léa, żona Franka, stara się dociec prawdy, podczas gdy Igor, pracownik, znajduje ciało i w obawie przed utratą pracy wykrada list protestacyjny.
58 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Ciepło - zimno

2016 | Dramat , Etiuda
Nakręcona w jednym ujęciu historia niespodziewanego spotkania. W ciągu kilku zaledwie chwil, losy dwóch obcych sobie kobiet wchodzą na kolizyjny kurs. Pierwszy raz spotykają się, gdy młodsza z nich usiłuje ukraść drugiej torebkę. Jednak zamiast rozwiązać sprawę przy udziale policji, kobiety wchodzą w nietypowy układ.
98 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Ściana emocji

1961 | Dokumentalny , Etiuda
Etiuda szkolna z łódzkiej filmówki w reżyserii Stefana Szlachtycza, późniejszego dyrektora Teatru Telewizji. Zdjęcia zrobił Andrzej Kostenko, który w 1962 r. jako autor trzech prac – „Portretu mężczyzny z medalem”, „Zabawy” i właśnie „Ściany emocji” otrzymał dyplom honorowy na Festiwalu Etiud PWSFTviT w Warszawie. Film pokazuje kaskaderów, którzy na motocyklach jeżdżą w tzw. beczce śmierci.
86 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Triathlon

2007 | Dokumentalny , Etiuda
Studencka etiuda Bartosza Warwasa, która zebrała wiele prestiżowych nagród, m.in. na międzynarodowych festiwalach w San Francisco i Monterrey. Opowieść o człowieku, który znalazł w triathlonie sens życia. Bohaterem jest triatlonista Marek Jurowski.
77 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Budujemy stadion

1955 | Dokumentalny , Etiuda
Film opowiada o fenomenie popularności piłki nożnej. Interesują się nią mali chłopcy, którzy na grze spędzają całe popołudnia, ale też rzesze dorosłych, którzy tłumnie zdążają na stadion w dniu rozgrywek. Niestety, nie dla wszystkich starcza biletów. Tymczasem powstaje nowy stadion, który pomieści wszystkich zainteresowanych oglądaniem piłkarskich zmagań.
66 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Mój mały Everest

1988 | Etiuda
Etiuda szkolna znanego dokumentalisty Mirosława Dębińskiego, autora m.in. nagradzanych filmów „Lekcja białoruskiego” i „Dzieci Kotana”. „Mój mały Everest” to utrzymana w konwencji surrealistycznej etiuda o alpiniście wspinającym się na swój życiowy szczyt. Głównego bohatera gra Ludwik Wilczyński. Zrealizowany w 1988 roku film zdobył wiele, także międzynarodowych nagród, m.in. Złotą Gencjanę na Festiwalu Filmów Górskich w Trento.
64 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Pola

2017 | Dramat , Etiuda
Jedenastoletnia Pola nie może pogodzić się z wyjazdem matki do pracy za granicę. Wraz z chorą siostrą ma zostać pod opieką ojca. Dziewczynka robi wszystko, żeby zatrzymać mamę w domu. Po jej wyjeździe Pola postanawia uciec. Zabiera ze sobą młodszą siostrę.
72 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Wiki

2017 | Dramat , Etiuda
Wiki jest autystyczną i ciekawą świata dziewczyną, która musi zmierzyć się z trudną rzeczywistością życia pod jednym dachem razem z matką alkoholiczką po tym jak zmarła jej babcia. Szczęśliwie na przekór złemu losowi spotyka Mateusza, fana autobusów warszawskiej komunikacji miejskiej, który wprowadza radość do jej szarej egzystencji.
126 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Koma

2003 | Etiuda
Maciej Sobieraj za swoją studencką etiudę dostał Złotą Kijankę na Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.
92 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Heimat

2017 | Dramat , Etiuda
Pięcioosobowa, dosyć specyficzna rodzina spotyka się na komisariacie w małej miejscowości. Dorosłe dzieci muszą zeznawać przeciwko mężczyźnie, który pobił ich ojca. Sytuacja pobicia zbiegła się z momentem, kiedy najmłodsza z rodzeństwa, 20-letnia Nastka, wyprowadziła się z domu, a rodzice zostali sami.
107 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Krakatau

1986 | Etiuda
Krakatau - etiuda zrealizowana przez studenta łódzkiej Filmówki Mariusza Grzegorzka. Nakręcona na 35 mm taśmie, czarnobiała, z bogatymi elementami ikonograficznymi (m.in. zdjęcia rozbijającego się samolotu, płonącego mężczyzny, prześwietlenia kurzego jajka) opowiada historię dramatu młodej kobiety (Katarzyna Bargiełowska), która pogrąża się w szaleństwie po utracie nienarodzonego dziecka.
91 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Epizod / Episode

2007 | Animacja , Etiuda
Sześciominutowa polska animacja stworzona przez Agatę Gorządek opowiada o człowieku dotkniętym schizofrenią i o jego zmaganiach z chorobą. Różowe kurczaki rywalizujące o jego duszę z mrocznymi czarnymi krukami mogą być aluzją do dobra i zła, ciemnej i jasnej strony życia i dwóch twarzach każdego człowieka. Odczytywane przez widza na wiele sposobów mogą być różnie interpretowane.
107 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Kręgi snu

2000 | Dramat , Etiuda
Bogumił Godfrejów kręci swoją, nagrodzoną w 2002 na Festiwalu Camerimage, etiudę fabularną. Jest to historia Jerzego (Michał Michalski), który po latach katorgi wraca z gułagu do domu. W drzwiach witają go żona (Katarzyna Chmara) z córką. Odpoczywa, ale obozowe wspomnienia są nie do wymazania z pamięci. W "Kręgach snu" nie pada ani jedno słowo. Wszystkie emocje bohaterów da się jednak odczytać z ich gestów, grymasów i spojrzeń...
100 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Dalej prosto

Dyplomowy film Emili Śniegoskiej, absolwentki PWSTiF. Autorem zdjęć jest Zuzanna Kernbach. Opiekę artystyczną nad filmem sprawował Jan Jakub Kolski. Jerzy, mąż Marty i ojciec Ewy, umiera. Wieloletnia walka o utrzymanie go przy życiu była dla kobiet celem samym w sobie. Kiedy ich życie przestaje toczyć się w rytmie nieuchronności nadchodzącej tragedii, okazuje się, że czeka na nie jeszcze jedna próba.
138 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Somnambulicy

1958 | Etiuda
Dokument obrazujący twórczość Tadeusza Kantora, który był propagatorem kierunku malarstwa abstrakcyjnego zwanego taszyzmem.
93 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Rynek

1971 | Dokumentalny , Etiuda
Etiuda zrealizowana metodą poklatkową, na którą składają się zdjęcia Czerwonego Rynku w Łodzi, wykonywane co pięć sekund od godziny siódmej rano do szesnastej po południu w dniu 27 lipca 1970 roku. Całość zamknięta w pięciu minutach, z przyśpieszającymi w miarę trwania etiudy ujęciami. Codzienność na łódzkim rynku, dzięki nietypowym sposobom montażu zyskuje nowy obraz.
121 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.