Filmy z gatunku "Historyczny" (147)

Mój syn Neron / Mio figlio Nerone

1956 | Historyczny , Komedia
W tej satyrze na relacje rodzinne rzymski cesarz Neron musi stawić czoła swojej apodyktycznej matce, która wpada do niego z niezapowiedzianą wizytą.
672 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Kruty 1918

Wojska bolszewickie zbliżają się do Kijowa. Na ich drodze stają ukraińscy studenci.
933 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Mroki Czarnego Lasu

Film opowiada o jednej z najmroczniejszych akcji niemieckiego ludobójstwa na Polakach w czasie okupacji Polski, a także przybliża bestialstwo obu totalitarnych okupantów, jakie dotknęło wschodnie ziemie dawnej Rzeczypospolitej.
278 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Życie w wojennych Niemczech / Living In Germany at War

Dwuczęściowy dokument zmontowany z materiałów archiwalnych, pochodzących z lat 1939-45. Zdjęcia z rodzinnych albumów, fragmenty kronik propagandowych, filmów amatorskich, listów i pamiętników pokazują życie codzienne niemieckich cywilów i żołnierzy, w kraju i na froncie. Od marzeń o potężnej, tysiącletniej Rzeszy po walkę do ostatniego naboju i kapitulację.
471 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Fidel Castro: Zaginione taśmy / The Fidel Castro Tapes

Film dokumentalny prezentujący niepublikowane dotąd materiały archiwalne z udziałem Fidela Castro, komunistycznego przywódcy Kuby. Wg różnych szacunków rządy Castro to tysiące ofiar. Ich dokładna liczba nie jest znana. Był dyktatorem i tyranem. Władzę na Kubie objął w 1959 roku. W filmie historia Fidela Castro została opowiedziana przez media, unikatowe zdjęcia i nagrania. Film nominowany do nagrody Emmy w kategorii Oustanding Research.
265 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Stanisław – król, filozof

Film oparty na książce biograficznej Andre Rossinota „Stanislas król filozof”. W roku 1737 Stanisław Leszczyński, dwukrotny król Polski, przybył do Luneville, aby objąć powierzone mu księstwo Lotaryngii.
351 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Samochody przywódców / The Wheels of Power: History of Official Cars

Wielcy przywódcy przez lata wpisywali się wraz ze swoimi pojazdami w historię motoryzacji. Używali samochodów wyprodukowanych na specjalne zamówienie. Cechowały je bezpieczeństwo, luksus czasami nawet ekstrawagancja. Miały symbolizować władzę i siłę. Wykorzystywano w nich najnowsze technologie. Na przykład w Stanach Zjednoczonych od czasu kadencji Baracka Obamy, rząd zainwestował 14 milionów euro w unowocześnienie prezydenckiej Bestii.
226 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Matki III Rzeszy / Malgré-Elles

2012 | Historyczny
Francja, rok 1943. Dwie śliczne i zupełnie różne siedemnastolatki, Alice (Flore Bonaventura) i Lisette (Louise Herrero) wraz z innymi Alzatkami zostają wysłane do niemieckiego obozu pracy.
497 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Nazista, który uratował Szpilmana / Yomano Shel Nazi

Oficer Wermachtu Wilm Hosenfeld w czasie niemieckiej okupacji ocalił życie kompozytora Władysława Szpilmana. Uratował również wiele innych osób. Pomagał Polakom i Żydom w okupowanej Warszawie. Przed wojną Hosenfeld była nauczycielem w Thalau. Mieszkańcy miejscowości wyszli z inicjatywą, by uhonorować lokalnego bohatera.
264 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Mayerling

Rok 1881. Arcyksiążę Rudolf (Omar Sharif), następca tronu Austro-Węgier, zostaje zmuszony do zawarcia małżeństwa z księżniczką Stefanią (Andréa Parisy). Siedem lat później spotyka młodą arystokratkę Marię Vetserę (Catherine Deneuve), w której się zakochuje. Próbuje unieważnić nieudane małżeństwo i połączyć się z ukochaną. Na drodze staje im jednak cesarz Franciszek Józef (James Mason).
758 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Niewiarygodna historia / Apró mesék / Tall Tales

2019 | Dramat , Historyczny
Węgry, rok 1945. Po zakończeniu II wojny światowej w kraju panują chaos i niepewność. Pewien oszust próbuje wykorzystać sytuację, szybko jednak zmuszony jest uciekać z Budapesztu. Udaje mu się znaleźć schronienie w lesie u tajemniczej kobiety. Mężczyzna próbuje stawić czoła własnym demonom, wkrótce jednak wplątuje się w namiętny i zakazany romans z kobietą, która czeka na powrót swojego męża z frontu.Dramat historyczny ukazujący skomplikowane losy narodu węgierskiego po II wojnie światowej. Za jego reżyserię odpowiadał Attila Szásza (Wieczna zima), a w obsadzie znaleźli się m.in. Tamás Szabó Kimmel (Papryka, sex i rock'n'roll), Vica Kerekes (7 dni grzechu) i Levente Molnár (Schyłek dnia). Produkcja zdobyła dwie nagrody na Hungarian Film Week.
456 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Bitwa o Dom Katolicki. Wydarzenia Zielonogórskie 1960 roku

Film jest rekonstrukcją wydarzeń z Zielonej Góry w 1960 roku. Wtedy to mieszkańcy miasta starli się z milicją w obronie Domu Katolickiego parafii pw. św. Jadwigi. Był to jeden z większych protestów w okresie PRL.
394 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Opowieści Rodowiczów po kądzieli i po mieczu

Film jest opowieścią historyczną. Z tego tytułu w warstwie wizualnej wykorzystano archiwa filmowe i ikonografię z okresu II wojny światowej, Powstania Warszawskiego i okresu stalinowskiego. Ponadto rodzina Rodowiczów posiada imponujące archiwum własne, na które składają się zdjęcia, obrazy, książki napisane przez członków rodziny, albumy, filmy i inne artefakty, które uświetnią narrację. Zdjęcia współczesne, kręcone w dawnych miejscach akcji, przybliżają ten stosunkowo odległy czas i wiążą go z dzisiejszym życiem, podkreślając kontynuację pokoleń i wagę historii dla współczesnego widza. Całość ułożona jest w stylu opowieści rodzinnej, toteż zdjęcia ze spotkania rodzinnego wyznaczają ramy konstrukcyjne filmu. Dodatkowym zabiegiem reżyserskim jest uwypuklenie najmłodszego (prawie) pokolenia rodziny, w postaci Mateusza, który uczestniczy w spotkaniu rodzinnym i prowadzi widza w miejsca związane z losami różnych postaci.
210 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Napis na paczce papierosów – do ludzi strzelać nie będę

17 grudnia 1970 roku w Szczecinie, na wieść o wydarzeniach w Gdańsku (spowodowanych drastyczna podwyżką cen żywności) stoczniowcy wyszli na ulice. Przyłączyli się do nich robotnicy z innych zakładów oraz młodzież. Drogę zagrodziły im oddziały MO, doszło do walk ulicznych, wojsko i milicja użyły broni.
203 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

S21 - Maszyna śmierci Czerwonych Kmerów / S-21, la machine de mort Khmère rouge

W Kambodży za czerwonych Khmerów (partyzanci komunistyczni z Kambodży), S-21 było głównym "biurem ochrony". W tym centrum aresztowań, znajdującym się w sercu Phnom Penh, blisko 17 000 więźniów było torturowanych i później zgładzonych między 1975 a 1979.
245 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Klasztor. Kim jesteśmy

Roman Osorgin, 25-letni student szkoły filmowej, urodził się w Paryżu, ale z pochodzenia jest Rosjaninem. Jego przodkowie opuścili Związek Radziecki na początku lat 30. XX wieku, najpierw przenosząc się do Niemiec, a następnie do Francji. On i jego siostra Aleksandra są trzecim pokoleniem, które urodziło się na obcej ziemi. Ale czy na pewno „obcej”?
224 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Szaman

Jak mogło dojść do tak wielkiego zauroczenia narodu człowiekiem o mentalności brutalnego zbira? Został zahipnotyzowany? Rzucono na niego czar? A może odpowiedź kryje się w „rosyjskiej duszy”, która potrzebuje knuta, by wznieść się na wyżyny?
462 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Puste Strony

Początek XX wieku to tragiczny okres w dziejach Rosji. Schyłek dynastii Romanów naznaczony był bowiem trzema rewolucjami: 1905 roku oraz lutową i październikową 1917 roku. Dwie ostatnie nałożyły się na dramatyczne wydarzenia związane z niepowodzeniami armii rosyjskiej w pierwszej wojnie światowej.
281 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

The Full Blade

Ten historyczny film informacyjny dokumentuje Golden Fleece - operację Amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej z 1965 r. mającą na celu obronę wioski południowowietnamskiej przed siłami z Vietcongu plądrującymi plony ryżu.
258 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Bitwa / Walka / The Battle

Ten historyczny film informacyjny, wyprodukowany przez Amerykański Korpus Piechoty Morskiej, jest relacją z Operacji Pirania, amfibii przeprowadzonej w 1965 roku przeciwko siłom Vietcongu na Półwyspie Batangan w Wietnam Południowy.
235 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Konwencje Genewskie i ich znaczenie / Geneva Conventions and Counterinsurgency

Film wyprodukowany dla amerykańskiego personelu wojskowego doradzającego zagranicznym armiom. Wyjaśnia znaczenie Konwencji Genewskich w odniesieniu do cywilów oraz rannych i uwięzionych bojowników wroga w niekonwencjonalnych wojnach.
195 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Lider / A Leader of Men

Film ten promuje Korpus Piechoty Morskiej USA jako ścieżkę kariery dla młodych mężczyzn, pokazując obowiązki, odpowiedzialność i korzyści płynące ze szkolenia na stanowisko oficerskie.
209 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Historia Sealab III / The Story of Sealab III / Sealab III / 100 Fathoms Deep

Ten zabytkowy film informacyjny jest historią projektu Sealab III, ostatniego eksperymentu ludzi żyjących pod wodą, przeprowadzonego przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych.
430 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Historia Sealab I / The Story of Sealab I / Sealab I

Ten zabytkowy film informacyjny jest kroniką projektu Sealab Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, eksperymentu z 1964 roku, w którym czterech mężczyzn spędziło jedenaście dni w sztucznym siedlisku na dnie morza.
499 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.