Filmy z gatunku "Prawniczy" (8)

Proces Siódemki z Chicago / The Trial of the Chicago 7

Pokojowy w założeniu protest podczas Krajowej Konwencji Demokratycznej w 1968 roku przerodził się w brutalne starcie z policją i Gwardią Narodową. Organizatorów protestu, wśród których znaleźli się Abbie Hoffman, Jerry Rubin, Tom Hayden i Bobby Seale, oskarżono o spisek w celu wywołania zamieszek. Proces, który był konsekwencją tego oskarżenia, okazał się jednym z najsłynniejszych w historii.
318 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Zaklinacz deszczu / The Rainmaker

1997 | Kryminał , Prawniczy
Rudy Baylor, świeżo upieczony prawnik, staje oko w oko z potężnym towarzystwem ubezpieczeniowym Great Benefit, które nie chce pokryć kosztów leczenia chłopca chorego na białaczkę. Kiedy jednak sprawa trafia do sądu, towarzystwo proponuje wartą 75 tys. dolarów ugodę. Intuicja Rudyego podpowiada mu jednak, aby się na to nie godzić, gdyż właśnie wpadł na trop wielkiej afery. Rozpoczyna się trudny i zawiły proces sądowy, w którym bohater musi stawić czoła rzeszy prawników wynajętej przez towarzystwo.
303 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Zabić drozda / To Kill a Mockingbird

W latach trzydziestych na amerykańskim Południu słowo murzyna znaczy mniej niż słowo białego, nawet jeśli ów biały jest pogardzanym członkiem "marginesu społecznego". Przekonują się o tym dzieci adwokata z małego miasteczka Maycomb w Alabamie, "Smyk" (Mary Badham) i Jem (Phillip Alford), gdy ich ojciec zostaje obrońcą czarnoskórego Toma Robinsona (Brock Peters) niesłusznie oskarżonego o zgwałcenie białej kobiety. Atticus Finch (Gregory Peck), wyznaczony na obrońcę z urzędu, wbrew oczekiwaniom społeczności miasteczka swoje zadanie traktuje poważnie. Film, będący ekranizacją wyróżnionej nagrodą Pulitzera powieści Harper Lee, ukazuje mieszkańców Maycomb i wydarzenia związane z procesem Toma Robinsona widziane oczami "Smyka".
504 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Gorąca kawa / Hot Coffee

Punktem wyjścia filmu jest historia Stelli Liebeck, starszej kobiety pochodzącej z Albuquerque (Nowy Meksyk, USA), która doznała poważnych poparzeń ciała, gdy próbowała w samochodzie otworzyć kubek kawy zakupionej w restauracji McDonald's. Amerykanka złożyła przeciwko właścicielom tej popularnej sieci barów szybkiej obsługi pozew i uzyskała korzystny dla siebie wyrok, na mocy którego przyznano jej odszkodowanie wynoszące około 3 milionów dolarów. Sprawa ta wskazywana jest jako przykład wykorzystywania słabości amerykańskiego systemu procesowego w sprawach cywilnych przez konsumentów, którzy gotowi są złożyć najbardziej nawet absurdalny pozew, aby uzyskać od bogatych korporacji sowite rekompensaty za wydumane szkody czy krzywdy. Dokument Susan Saladoff w przystępny dla każdego sposób wskazuje jednak, że sowite odszkodowanie nie zawsze jest bezpodstawne, na przykładach ukazuje środowiska zwolenników i przeciwników walki z wielkimi firmami o bajońskie sumy, korporacyjne mechanizmy forsowania w ustawodawstwie określonych rozwiązań oraz różne polityczne, społeczne i prawne aspekty amerykańskiego systemu sądowej walki o prawa konsumentów.
185 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Klient / The Client

1994 | Thriller , Prawniczy
Młody chłopiec, Mark Sway (Brad Renfro), jest świadkiem samobójstwa wpływowego prawnika z Luizjany (David Speck), którego klientem był mafioso Barry "Brzytwa" Modano (Anthony LaPaglia). Zanim Jerome popełnia samobójstwo, mówi Markowi, gdzie znajduje się ciało zamordowanego senatora Boyda Boyetta. Zarówno mafia, jak i FBI bardzo szybko orientują się, że Mark wie więcej, niż mówi.
301 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Marshall

Thurgood Marshall zapisał się w historii tym, że w 1967 roku został pierwszym czarnoskórym sędzią Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, tworząc precedens, który zmienił cały kraj. Rzadko kiedy mówi się jednak o tym, kim Marshall był wcześniej, jakim był człowiekiem, w jaki sposób zdobył renomę, która pozwoliła mu na osiągnięcie tak wysokiego stanowiska. Film opowiada o młodości przyszłego sędziego, gdy jako charyzmatyczny prawnik walczył idealistycznie o społeczne zmiany. Akcja rozgrywa się w 1941 roku, gdy Marshall stawia czoło systemowi, podejmując się obrony czarnoskórego mężczyzny oskarżonego o gwałt na białej kobiecie. Pomaga mu biały prawnik, ale reszta kraju patrzy na to wszystko ze zdumieniem.
244 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Roman J. Israel / Roman J. Israel, Esq.

2017 | Dramat , Prawniczy
Roman Israel (Denzel Washington) jest pełnym idealizmu prawnikiem z Los Angeles. Jego życie zmienia się całkowicie, kiedy umiera jego mentor i zarazem ikona walki o prawa obywatelskie. Roman zostaje zrekrutowany do pracy w firmie prowadzonej przez ambitnego George'a Pierce'a (Colin Farrell) i nawiązuje przyjaźń z młodym obrońcą praw mniejszości (Carmen Ejogo). Burzliwa seria wydarzeń sprawi, że definiowane przez aktywizm podejście do życia mężczyzny zostaje wystawione na próbę.
368 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Firma / The Firm

Młody prawnik, Mitch McDeere (Tom Cruise) otrzymuje intratną propozycję pracy w firmie prawniczej. Zwiedziony pieniędzmi i prezentami, nie jest świadomy, że prowadzi ona także nielegalne interesy. Kiedy zostaje zamordowanych dwóch adwokatów FBI kontaktuje się z Mitchem, a jego wygodne życie zostaje zrujnowane. Każdy wybór - pozostanie w firmie lub współpraca z FBI - oznacza dla niego śmierć. Jedyny sposób na przeżycie to realizacja własnego planu.
444 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.