Filmy z gatunku "Przyrodniczy" (37)

Świat na granicy: Nasza planeta oczami naukowców / Breaking Boundaries: The Science of Our Planet

David Attenborough i naukowiec Johan Rockström opowiadają o kryzysie bioróżnorodności na Ziemi i zastanawiają się, jak mu zaradzić.
878 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Rekordziści w świecie zwierząt / Animal Record Breakers

W toku ewolucji zwierzęta dostosowywały się do warunków życia. Natura obdarzyła je rozmaitymi rozmiarami, zdolnościami i właściwościami.
366 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Polacy na krańcu świata: jedna wyprawa – 4 żywioły

Relacja z pierwszej polskiej wyprawy w rejon pasma Sary Beles na granicy chińsko-kirgiskiej.
333 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Niezwykły świat owadów / Little Matters: Insects

Na świecie żyje ponad pięć milionów rodzajów owadów. Autorzy filmu starają się poznać ich sposoby funkcjonowania, przychodzenia na świat, jedzenia, komunikowania, budowania schronienia, rozmnażania się i polowania. Owady wynalazły wiele genialnych metod przetrwania i wykazują się wielką inteligencją w otaczającej je przestrzeni.
446 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Rajskie ptaki Davida Attenborough / Attenborough's Paradise Birds

Rajskie ptaki to jedna z pasji Davida Attenborough. To on jako pierwszy sfilmował ich specyficzne zachowanie, badając różne okazy w całej Nowej Gwinei. W tym osobistym dokumencie przedstawia, jak stworzenia zachwycały odkrywców, przyrodników, artystów oraz arystokratów. Attenborough ukazuje kulisy odkrycia gatunków, ich niezwykłe rytuały, oraz zadziwiającą teorię ewolucji, którą według naukowców spowodował popęd seksualny.
374 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Arktyczna kraina / Polar World

Film dokumentalny o Arktyce – największym dzikim i nieujarzmionym ekosystemie świata. Długie miesiące w ciemnościach i wśród lodowej pustyni żyją stworzenia, które zaadoptowały się do tych niezwykle trudnych warunków. To również kraina czarów, bo mimo kilku miesięcy ciemności i bardzo nieprzyjaznej pogody, Arktyka przyciąga życie. Bohaterami filmu są najlepiej przystosowani do chłodów, wytrzymałe a jednocześnie piękne zwierzęta, które wybrały sobie za dom to polarne miejsce. Filmowcy prowadzili obserwację niedźwiedzi polarnych oraz innych przedstawicieli tutejszej fauny. Niektóre z nich spędzają czas pod wodą, inne na powierzchni lodu i śniegu, a niektóre w różnego rodzaju norach i kryjówkach. Mimo chłodu rośliny rosną szybko a życie morskie rozwija się bo Arktyka ma latem wiele godzin słońca. Sporo gatunków, spędzających zimę na południu teraz przybywa, by korzystać z bujności lata. Śnieżyce duże pokonują odległość 4000 kilometrów i natychmiast rozpoczynają lęgi.
212 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Wyspa piór i puchu

Życie arktycznych ptaków na wyspie na Oceanie Lodowatym w dokumencie Wojciecha Puchalskiego
204 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Kwitnąca Arktyka

Jeden z serii filmów Włodzimierza Puchalskiego, który odbył swoja pierwszą wyprawę do Arktyki. Ukazuje on w nim florę i faunę Spitsbergenu. Okazuje się że pomimo ekstremalnie niskich temperatur, występuje tam około 140 rodzajów roślin kwiatowych. Nie zważając na to że region jest bardzo niegościnny dla człowieka, autorowi udaję się utrwalić na taśmie filmowej, wiele osobliwych zjawisk przyrodniczych.
235 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Wśród gór i dolin Arktyki

Włodzimierz Puchalski zabiera nas w podróż do Arktyki. Jest to jeden z kilku filmów poświęconych dwuetapowej ekspedycji w ten zimny zakątek naszego globu, jakie odbył podróżnik. Autor skupie się głównie na faunie i florze polarnej, jednak duże walory poznawcze mają też dzikie lodowe krajobrazy.
240 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Śpiewające góry

Film przedstawiający życie ptaków, w bardzo zimnym miejscu na ziemi, jakim jest Arktyka.
288 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

W tundrach Arktyki

Przyrodniczy film Włodzimierza Puchalskiego przybliża widzom florę i faunę Spitsbergenu
285 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Ośmiornica w moim domu / My Pet Octopus / The octopus in my house

Film dokumentalny BBC Studios o małej ośmiornicy, która dzięki trzem sercom, niebieskiej krwi i bezkształtnemu ciału jest porównywana do kosmity.
247 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Fiordy norweskie – życie w półmroku / The Norwegian Fjords: Life in the Twilights / Norwegen - Magie der Fjorde

Dokument prezentuje jeden z najbardziej dramatycznych krajobrazów europejskich – norweskie fiordy. Obszar ten wyróżniają zimne i ciemne wody, ale także kontrastujący do nich kolorowy podwodny świat. Mieszkają tam ślimaki, które świecą w ciemności, a nawet miliardy śledzi, które spływają tu zimą. Fiordy te bez wątpienia przyciągają myśliwych niemal z całego świata. W okresie letnim po rzekach i fiordach migrują łososie, jak i drobne ryby.
315 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Narodziny planety Ziemia / Birth of Planet Earth

Zrealizowany w 4K dokument pozwala wyobrazić sobie, jak formował się Układ Słoneczny i planeta Ziemia. Wybuchy na Słońcu, wirujące chmury gazu, pyłów i skał, wodór i hel. Grawitacja, która umożliwiła zagęszczanie się materii i formowanie planet. A potem długi i złożony proces powstawania życia na Ziemi. Tego nie można przegapić!
599 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Kiss the Ground

Naukowcy i aktywiści odkrywają tajemnice ziemskiej gleby, która ich zdaniem jest kluczem do odwrócenia zmian klimatycznych i ocalenia planety.
214 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Ostatni taki nosorożec / The Last Male on Earth / Last Male Standing

W Kenii, w parku safari, mieszka ostatni na Ziemi samiec białego nosorożca. Ma na imię Sudan. Turyści z całego świata przyjeżdżają tu, by zrobić sobie z nim selfie. Naukowcy gorączkowo szukają sposobu na zachowanie jego materiału genetycznego. Oddział uzbrojonych po zęby strażników strzeże go przed kłusownikami. Jego róg wart jest fortunę. Jak daleko posuną się ludzie, by zdobyć to krwawe trofeum?
537 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Jumbo - najsłynniejszy słoń świata / David Attenborough's Jumbo / Attenborough and the Giant Elephant

2017 | Przyrodniczy
W ciągu godziny sir David Attenborough opowie fascynującą historię Jumba – najsłynniejszego słonia, jaki kiedykolwiek żył. Był jednym z pierwszych słoni afrykańskich, który postawił stopę na starym kontynencie. Jumbo był największym słoniem na świecie – jego imię stało się synonimem dużych gabarytów. W erze wiktoriańskiej Jumbo miał status supergwiazdy. To ten słoń był inspiracją dla Disneya do bajki "Dumbo". Sir David Attenborough, wraz z zespołem specjalistów, bada szkielet Jumba znajdujący się w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. Czy naukowcy odnajdą w kościach giganta odpowiedzi na pytania o tragiczne życie i śmierć zwierzęcia?
446 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Tajemnice żab / The Secret Life of Frogs / Sekretne życie żab

Realizacja tego dokumentu trwała ponad 3 lata. W tym czasie dwaj doświadczeni filmowcy, bracia Bedi, towarzyszyli naukowcom w wyprawie w głąb indyjskich lasów deszczowych. Żyją tam niezwykle rzadkie, zagrożone wyginięciem żaby, mniejsze od ludzkiego paznokcia. Dzięki unikalnym zdjęciom przyjrzymy się z bliska tym bajecznie kolorowym, maleńkim stworzeniom i poznamy ich ciekawe zachowania.
325 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Kaczki do zadań specjalnych / Duck Academy

Pewien tajski farmer tak się przejął degradacją środowiska naturalnego, że postanowił nie używać pestycydów na swoich polach. Ale jak inaczej chronić rośliny? Wpadł na pomysł, żeby… wytresować kaczki. Tak, aby zjadały szkodniki i chwasty, nie niszcząc upraw. Jak pomyślał, tak zrobił. I choć sąsiedzi przyczepili mu łatkę szaleńca, on z powodzeniem wyszkolił tysiące kaczek. I razem pracują w polu.
659 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Superwęże / Super węże / Super Snakes

Węże są obecne w niemal wszystkich mitologiach i religiach świata. Występują w różnych rolach – jako symbol zdrady, grzechu, nieśmiertelności, płodności, zdrowia, mądrości… Świadczy to o tym, jak sprzeczne wywołują w ludziach uczucia. Dlaczego tak się dzieje? Autorzy filmu pokazują różne gatunki węży i ich niezwykłe zdolności adaptacyjne, wyostrzone zmysły, sprytne techniki polowań i kamuflażu.
555 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Ocean/ Oceany

Zajrzyj pod powierzchnię oceanów, aby podejrzeć tętniące tam życie. Zobacz zapierające dech w piersiach podwodne jaskinie, rafy koralowe oraz poznaj zamieszkujące je wyjątkowe stworzenia. Daj się oszołomić podmorską feerią barw.
543 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Dziki Stambuł / Wild Istanbul / Universum: Wildes Istanbul

Największa metropolia Europy leży nad Bosforem wąskim gardłem między Morzem Czarnym i Marmara. Codziennie 150 tankowców i kontenerowców walczy o miejsce na szlaku wodnym wzdłuż 30-kilometrowego krajobrazu miejskiego. Dwa razy do roku Bosfor jest sceną wspaniałego spektaklu przyrody: wiosną pół miliona bocianów zatrzymuje się tu w drodze do europejskich gniazd, a jesienią wracają. Bez wątpienia dzicy mieszkańcy Stambułu potrafią się przystosować do nowego otoczenia.
317 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Huragan / Hurricane: A Wind Odyssey / Ouragan, l'odyssée d'un vent

Ten niesamowity, nakręcony w dwunastu krajach dokument, rejestruje podróż huraganu od jego narodzin w burzy piaskowej w Senegalu przez jego rozpędzanie się na Atlantyku do kolosalnej siły, siejącej totalne spustoszenie na swojej drodze, gdy dociera na Karaiby i wybrzeża USA.
421 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Alpejskie opowieści o przetrwaniu / The Sanctuary: Survival Stories of the Alps / Le plus beau pays du monde 3

Potężny łańcuch górski Alp rozciąga się na długości 1300 kilometrów. To dzika kraina, niedokładnie poznana przez człowieka. Natura wciąż skrywa tu wiele tajemnic. Zima trwa osiem miesięcy. Temperatura spada do minus 40 stopni Celsjusza. W ekstremalnych warunkach zwierzęta muszą wykazać się wolą walki i sprytem, by przetrwać, zdobyć pożywienie, rozmnożyć się i wychować potomstwo. By zdobyć pożywienie, niektóre zwierzęta stosują zaskakujące strategie. Filmowcy przedstawiają między innymi dzielną wilczycę, która wychowuje sześcioro młodych.
548 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.