Filmy z gatunku "Przyrodniczy" (26)

Ośmiornica w moim domu / My Pet Octopus / The octopus in my house

Film dokumentalny BBC Studios o małej ośmiornicy, która dzięki trzem sercom, niebieskiej krwi i bezkształtnemu ciału jest porównywana do kosmity.
7 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Fiordy norweskie – życie w półmroku / The Norwegian Fjords: Life in the Twilights / Norwegen - Magie der Fjorde

Dokument prezentuje jeden z najbardziej dramatycznych krajobrazów europejskich – norweskie fiordy. Obszar ten wyróżniają zimne i ciemne wody, ale także kontrastujący do nich kolorowy podwodny świat. Mieszkają tam ślimaki, które świecą w ciemności, a nawet miliardy śledzi, które spływają tu zimą. Fiordy te bez wątpienia przyciągają myśliwych niemal z całego świata. W okresie letnim po rzekach i fiordach migrują łososie, jak i drobne ryby.
21 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Narodziny planety Ziemia / Birth of Planet Earth

Zrealizowany w 4K dokument pozwala wyobrazić sobie, jak formował się Układ Słoneczny i planeta Ziemia. Wybuchy na Słońcu, wirujące chmury gazu, pyłów i skał, wodór i hel. Grawitacja, która umożliwiła zagęszczanie się materii i formowanie planet. A potem długi i złożony proces powstawania życia na Ziemi. Tego nie można przegapić!
111 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Kiss the Ground

Naukowcy i aktywiści odkrywają tajemnice ziemskiej gleby, która ich zdaniem jest kluczem do odwrócenia zmian klimatycznych i ocalenia planety.
33 wyświetleń
Napisy PL. Wysoka jakość.

Ostatni taki nosorożec / The Last Male on Earth / Last Male Standing

W Kenii, w parku safari, mieszka ostatni na Ziemi samiec białego nosorożca. Ma na imię Sudan. Turyści z całego świata przyjeżdżają tu, by zrobić sobie z nim selfie. Naukowcy gorączkowo szukają sposobu na zachowanie jego materiału genetycznego. Oddział uzbrojonych po zęby strażników strzeże go przed kłusownikami. Jego róg wart jest fortunę. Jak daleko posuną się ludzie, by zdobyć to krwawe trofeum?
102 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Jumbo - najsłynniejszy słoń świata / David Attenborough's Jumbo / Attenborough and the Giant Elephant

2017 | Przyrodniczy
W ciągu godziny sir David Attenborough opowie fascynującą historię Jumba – najsłynniejszego słonia, jaki kiedykolwiek żył. Był jednym z pierwszych słoni afrykańskich, który postawił stopę na starym kontynencie. Jumbo był największym słoniem na świecie – jego imię stało się synonimem dużych gabarytów. W erze wiktoriańskiej Jumbo miał status supergwiazdy. To ten słoń był inspiracją dla Disneya do bajki "Dumbo". Sir David Attenborough, wraz z zespołem specjalistów, bada szkielet Jumba znajdujący się w Amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. Czy naukowcy odnajdą w kościach giganta odpowiedzi na pytania o tragiczne życie i śmierć zwierzęcia?
167 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Tajemnice żab / The Secret Life of Frogs / Sekretne życie żab

Realizacja tego dokumentu trwała ponad 3 lata. W tym czasie dwaj doświadczeni filmowcy, bracia Bedi, towarzyszyli naukowcom w wyprawie w głąb indyjskich lasów deszczowych. Żyją tam niezwykle rzadkie, zagrożone wyginięciem żaby, mniejsze od ludzkiego paznokcia. Dzięki unikalnym zdjęciom przyjrzymy się z bliska tym bajecznie kolorowym, maleńkim stworzeniom i poznamy ich ciekawe zachowania.
110 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Kaczki do zadań specjalnych / Duck Academy

Pewien tajski farmer tak się przejął degradacją środowiska naturalnego, że postanowił nie używać pestycydów na swoich polach. Ale jak inaczej chronić rośliny? Wpadł na pomysł, żeby… wytresować kaczki. Tak, aby zjadały szkodniki i chwasty, nie niszcząc upraw. Jak pomyślał, tak zrobił. I choć sąsiedzi przyczepili mu łatkę szaleńca, on z powodzeniem wyszkolił tysiące kaczek. I razem pracują w polu.
244 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Superwęże / Super węże / Super Snakes

Węże są obecne w niemal wszystkich mitologiach i religiach świata. Występują w różnych rolach – jako symbol zdrady, grzechu, nieśmiertelności, płodności, zdrowia, mądrości… Świadczy to o tym, jak sprzeczne wywołują w ludziach uczucia. Dlaczego tak się dzieje? Autorzy filmu pokazują różne gatunki węży i ich niezwykłe zdolności adaptacyjne, wyostrzone zmysły, sprytne techniki polowań i kamuflażu.
94 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Ocean/ Oceany

Zajrzyj pod powierzchnię oceanów, aby podejrzeć tętniące tam życie. Zobacz zapierające dech w piersiach podwodne jaskinie, rafy koralowe oraz poznaj zamieszkujące je wyjątkowe stworzenia. Daj się oszołomić podmorską feerią barw.
123 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Dziki Stambuł / Wild Istanbul / Universum: Wildes Istanbul

Największa metropolia Europy leży nad Bosforem wąskim gardłem między Morzem Czarnym i Marmara. Codziennie 150 tankowców i kontenerowców walczy o miejsce na szlaku wodnym wzdłuż 30-kilometrowego krajobrazu miejskiego. Dwa razy do roku Bosfor jest sceną wspaniałego spektaklu przyrody: wiosną pół miliona bocianów zatrzymuje się tu w drodze do europejskich gniazd, a jesienią wracają. Bez wątpienia dzicy mieszkańcy Stambułu potrafią się przystosować do nowego otoczenia.
101 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Huragan / Hurricane: A Wind Odyssey / Ouragan, l'odyssée d'un vent

Ten niesamowity, nakręcony w dwunastu krajach dokument, rejestruje podróż huraganu od jego narodzin w burzy piaskowej w Senegalu przez jego rozpędzanie się na Atlantyku do kolosalnej siły, siejącej totalne spustoszenie na swojej drodze, gdy dociera na Karaiby i wybrzeża USA.
145 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Alpejskie opowieści o przetrwaniu / The Sanctuary: Survival Stories of the Alps / Le plus beau pays du monde 3

Potężny łańcuch górski Alp rozciąga się na długości 1300 kilometrów. To dzika kraina, niedokładnie poznana przez człowieka. Natura wciąż skrywa tu wiele tajemnic. Zima trwa osiem miesięcy. Temperatura spada do minus 40 stopni Celsjusza. W ekstremalnych warunkach zwierzęta muszą wykazać się wolą walki i sprytem, by przetrwać, zdobyć pożywienie, rozmnożyć się i wychować potomstwo. By zdobyć pożywienie, niektóre zwierzęta stosują zaskakujące strategie. Filmowcy przedstawiają między innymi dzielną wilczycę, która wychowuje sześcioro młodych.
155 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Saving the Amazon

Amazonka odgrywa istotną rolę w regulacji temperatury naszej planety, a jednak w ostatnim roku zniszczenie lasów w brazylijskiej Amazonii wzrosło o 85 procent. Połączenie nielegalnego pozyskiwania drewna oraz cięcia i wypalania na rzecz rolnictwa, niszczy naturalne środowisko amazońskich plemion. Dzięki ogromnym zyskom, Amazonia jest niebezpiecznym miejscem do zadawania pytań. Pomimo zagrożenia, jej mieszkańcy chcą, aby świat usłyszał ich przesłanie.
125 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Terra

Film przedstawia bogactwo życia na naszej planecie: od prymitywnych porostów po bezkresne lasy, od małp z dżungli po tajemnicze zwierzęta sawanny, od prostych form życia po współczesnego człowieka. Obraz konfrontuje problematyczne relacje między ludźmi a naturą. Przedstawia ingerencje człowieka w środowisko oraz towarzyszącą temu hipokryzję, zachęcając do traktowania dzikiej przyrody z szacunkiem, na jaki zasługuje.
253 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

W trosce o bagna

Obraz "W trosce o bagna" jest w istocie balladą filmową o przyrodzie i zżytych z nią ludziach, balladą filmową o nieuchronnym przemijaniu i wreszcie balladą o ludzkiej tęsknocie. Złożona forma tej opowieści widoczna jest od pierwszych minut. Właśnie w balladzie mają szansę spotkać się trzy żywioły: epika, dramat i liryka. Wyrazem epiki są elementy lektorskie, informacyjne - słowem obiektywna wiedza o przyrodzie doliny Górnej Biebrzy i o samym projekcie odkrzaczania bagien. Przeplatają się z nimi frazy z tutejszymi mieszkańcami i ich prawdziwie refleksyjne wspomnienia (spoza kadru) o dawnym trudnym życiu wespół z naturą oraz dziewiczym i bardzo bogatym życiem bagiennego świata ptaków, łosi, owadów, roślin. Przejawem tęsknoty za utraconą naturą, a jednocześnie wyrazem nadziei na jej powrót, są ujęcia z tokowiska cietrzewi, na początku i na końcu filmu. Ptaki te, dawniej liczne także nad Górną Biebrzą, stają się symbolem minionej świetności Bagien Biebrzańskich.
174 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Tańcząc z ptakami / Dancing with the Birds

2019 | Przyrodniczy
Ten film dokumentalny przedstawia najbardziej majestatyczne ptaki świata i ich fascynujące rytuały godowe, w tym spektakularne tańce i oszałamiające pokazy kolorowego upierzenia.
403 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.

Żarłacz biały - gwiazdor mórz i oceanów / Rise of the Great White Shark

Wielki biały rekin od dawna uważany jest za najbardziej niepokojącego drapieżnika mórz i oceanów. Większość tajemnic z jego życia i zachowania do tej pory pozostawała niezbadana. Korzystając z najnowocześniejszych technologii, zespoły najlepszych naukowców na świecie, tropią rekiny, aby odkryć ich największe tajemnice: gdzie rodzą, jak się żywią i dokąd podróżują. Dzięki całkiem nowemu spojrzeniu mają nadzieję, że zapewnią ochronę żarłaczowi białemu – jednemu z najbardziej majestatycznych stworzeń naszej planety.
300 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Ostatnie tygrysy z Sumatry / Sumatra's Last Tiger

Indonezyjska Sumatra została dotknięta falą makabrycznych ataków - w ciągu trzech miesięcy życie straciło już ośmioro ludzi. Winowajcą jest zagrożony wyginięciem tygrys sumatrzański.
300 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Mistrzowie kamuflażu

2017 | Przyrodniczy
By przetrwać, niektóre zwierzęta wykształciły specjalny rodzaj kamuflażu. Jasne plamki albo brązowe prążki. Tylko takie, żeby zlać się z otoczeniem. Drapieżcom umaszczenie ułatwia polowanie. Inne zwierzęta nieruchomieją, byle umknąć uwadze. W tej sztuce najlepsze bywają osobniki najbardziej bezbronne, czyli jelonki sarny europejskiej. Zobaczcie, jak radzą sobie mistrzowie maskowania!
277 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Dzika Brazylia / Brazil Untamed

Niezwykła podróż do Pantanalu - rozległej, bezlitosnej i pięknej brazylijskiej równiny. Tam w otoczeniu zapierającej dech w piersiach różnorodności, zwierzęta walczą o przetrwanie w obliczu ekstremalnych zmian środowiska i czyhających na każdym kroku drapieżników. Głęboko w sercu Brazylii leży Pantanal, bujna równina o niewyobrażalnej różnorodności biologicznej. Jest to największy na świecie teren podmokły i najbardziej zróżnicowany ekosystem na naszej planecie. Dokument prezentuje życie stworzeń, które codziennie walczą o przetrwanie przez radykalną zmianę sezonu z mokrego na suchy.
298 wyświetleń
ENG. Wysoka jakość.

Rok w puszczy

Film jest poetyckim dokumentem, który obrazuje rok z życia puszczy. Ujęcia realizowane są z ukrycia, dzięki czemu widzowie mogą z bliska przyglądać się przyrodzie od jej wiosennego rozkwitu, przez letnią bieganinę, związaną z narodzinami młodych, po jesienne uspokojenie i zimową walkę o przetrwanie najtrudniejszych głodnych dni.
305 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Afrykańskie koty / African Cats

Odwiedź jedno z najdzikszych miejsc na Ziemi i odkryj najgłębsze sekrety majestatycznych królów sawanny. "Afrykańskie koty" to pasjonujący dokument, dzięki któremu zanurzysz się w pełnym humoru i determinacji świecie tych niezwykłych zwierząt. Usłysz fascynującą historię Mary, uroczej małej lwicy, która pragnie wyrosnąć na równie silną, dzielna i mądrą samicę jak jej mama; zaprzyjaźnij się z Sitą, nieustraszoną gepardzicą i samotną matką pięciu maluchów; poznaj losy Fanga, przywódcy stada, który musi bronić rodziny przed licznymi niebezpieczeństwami.
339 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.

Ziemia. Niezwykły dzień z życia planety / Earth: One Amazing Day

Oto 24 godziny na nieprawdopodobnej planecie zwanej Ziemią. Odkryjcie niezwykłe stworzenia, niepokazane w ten sposób nigdy wcześniej. Dzięki nowoczesnym technologiom filmowania zobaczymy je z bliska, widziane okiem natury. Już nigdy nie spojrzycie na nie tak samo. Zobacz świat, który sprawi, że połączysz się z naturą, mogąc niemal jej dotknąć. Wszystkie zwierzęta połączone są z planetą, którą nazywamy domem, ukształtowanym przez siły wprawiające ją w ruch. Dotyczy to także najlepiej poznanego gatunku – nas samych.
374 wyświetleń
Lektor / PL. Wysoka jakość.
Napisy PL. Wysoka jakość.